Epidemie v Turecku se blíží svému vrcholu, říká Erdogan

Turecko oznámilo za den dalších 4611 případů nákazy koronavirem a 119 úmrtí z řad nakažených. Jde o zhruba stejně vysoká čísla, jaká byla oznámena v pondělí. Podle údajů, které dnes zveřejnil na twitteru ministr zdravotnictví Fahrettin Koca, se dosud v Turecku potvrdilo 95.591 případů nákazy koronavirem. Z toho 2259 lidí zemřelo a téměř 15.000 se uzdravilo.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Ještě před zveřejněním nejnovějších údajů dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že epidemie onemocnění covid-19 se v Turecku začíná blížit svému vrcholu. Zopakoval také, že země by se mohla vrátit k běžnému životu na konci května. Erdogan také dnes pandemii vzhledem k ekonomickým dopadům označil za největší krizi od druhé světové války.

"Budeme dodržovat preventivní opatření na co nejvyšší úrovni během měsíce ramadánu a dá-li bůh, vrátíme život zpět k normálu po svátku íd al-fitr," řekl dnes Erdogan s odkazem na svátek, který se slaví po skončení postního měsíce ramadánu a letos připadá na 24. květen.

Od půlnoci za středy na čtvrtek v Turecku začne platit čtyřdenní omezení volného pohybu ve 31 provinciích, zahrnujících metropoli Ankaru a největší město země Istanbul. Stejné omezení, ale jen dvoudenní, platilo o předchozích dvou víkendech. Ve čtvrtek a v pátek budou moci lidé ještě od 9:00 do 14:00 hodin jít nakoupit do nejbližšího obchodu s potravinami. I pak budou fungovat pekařství a cukrárny pro dovoz do domu.

S celkem 95.591 dosud potvrzenými případy nákazy je Turecko, jež má 83 milionů obyvatel, sedmé na světě. Počty nových případů se v zemi už skoro dva týdny pohybují zhruba mezi čtyřmi a pěti tisíci za den. Denně země už provádí téměř 40.000 testů, dosud jich uskutečnila 713.500.

Turecká vláda kvůli koronaviru v březnu uzavřela školy, kavárny či divadla a zrušila sportovní i jiné veřejné akce. Už od února postupně rušila letecká spojení s okolním světem, až pozastavila mezinárodní leteckou osobní dopravu úplně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politika USA podle Tálibánu a Íránu prodlužuje afghánskou válku

27.01.2021 14:02 Spojené státy svou politikou přispívají k prodlužování války v Afghánistánu. Shodli se na tom při…

Očkování proti koronaviru podpoří i Tálibán

27.01.2021 10:55 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán slíbilo, že podpoří kampaň očkování proti nemoci covid-19 v…

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama