Erdoğan zasel zrno zkázy? Odborník mluví o sudu s prachem na Blízkém východě

NÁZOR - Turečtí nacionalističtí stoupenci prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana oslavují vpád do Sýrie a snahu ukončit kurdskou samosprávu na jižní straně turecké hranice, připomíná Michael Rubin v komentáři pro server National Interest. Expert na Blízký východ z thing tanku American Enterprise Institute varuje, že Erdoğan se možná těší z nacionalistické horečky, ale neuvědomuje si, že jeho cynická krátkodobá strategie může mít z dlouhodobého hlediska tragické důsledky pro vývoj v jeho zemi.

Turecké precedenty

Erdoğan tvrdí, že jeho požadavek na bezpečnou zónu v Sýrii pramení z turecké války proti terorismu, poukazuje odborník. Vysvětluje, že podle Erdoğana jsou Syrské demokratické síly (SDF) stejná hrozba jako Islámský stát (IS).

"To je pochopitelně nesmysl," deklaruje Rubin. Zdůrazňuje, že SDF vznikly k boji s odnoží al-Káidy a IS v době, kdy Turecko tiše - ne-li aktivně - tato teroristická uskupení podporovalo.

Turečtí představitelé také nemohou věrohodně hovořit o teroristických útocích vedených z Kurdy ovládaných částí Sýrie, konstatuje expert. Dodává, že skupiny, které vznikly z Kurdské strany pracujících (PKK) nejsou monolit, přičemž SDF je progresivní a umírněná síla a osobní návštěva regionu každému potvrdí, že tato skupina se nehlásí ke studenoválečnému marxismu PKK.

PKK sama dlouho usilovala o mír a neútočila na civilisty, upozorňuje Rubin. Přiznává, že v terorismu pokračuje odštěpenecká skupina Sokoli svobodného Kurdistánu, avšak doplňuje, že ti neoperují v Sýrii a nejsou napojeni na SDF.

Erdoğan je frustrován tím, že mezinárodní společenství jeho pohled na syrské Kurdy nesdílí a naopak se je snaží podpořit, uvádí odborník. Připomíná, že v tomto ohledu se však turecký prezident může zlobit pouze sám na sebe, jelikož v roce 2006 nastavil precedent po vítězství Hamasu v palestinských volbách.

Západ a umírněné blízkovýchodní státy tehdy Hamas bojkotovaly a změnu podmiňovaly tím, že skupina přijme principy dohody z Osla - zřekne se terorismu a uzná právo Izraele na existenci, nastiňuje Rubin. Dodává, že Erdoğan sice slíbil německé kancléřce Angele Merkelové, že bude respektovat tento mezinárodní konsensus, ale poté pozval představitele Hamasu do Turecka a uvítal je ve velkém stylu.   

V následujících letech Erdoğan podporoval Hamas diplomaticky, navzdory zděšení palestinské samosprávy, i finančně a materiálně skrze prostředníky, vysvětluje expert. "To, že Turecko podporuje Hamas navzdory tomu, že jej jak Západ, tak mnoho arabských zemí označuje za teroristy, podrývá váhu veškerých stížností na západní podporu SDF," pokračuje Rubin. Deklaruje, že největší rozdíl mezi Hamasem a SDF spočívá v tom, že zatímco první skupina se otevřeně hlásí k terorismu, druhé jej odmítá a nikdy neútočí na civilisty.

Zrno zkázy

Turecký požadavek bezpečné zóny v Sýrii je dalším precedentem, který může dohnat budoucí generaci Turků, obává se expert. Konstatuje, že podle Erdoğanových stoupenců potřebu zóny ospravedlňuje hrozba ze strany PKK, ačkoliv nemohou uvést jediný útok z posledních let, který by byl zosnován na Kurdy ovládaných územích.

"Pokud je však důvodem k vytvoření nárazníku minulost, co pak Arméni?" táže se Rubin. Připomíná, že historici se stále více shodují na tom, že masakry Arménů v Osmanské říši za první světové války byly záměrné a většinu svého dnešního východního území Turecko získalo díky teroru a etnickým čistkám arménského obyvatelstva.    

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Mnozí Turci budou odmítat rovnítko mezi aktuálním děním v Sýrii a genocidou Arménů před sto lety, zatímco jiní budou namítat, že toto rovnítko je irelevantní, protože Turecko je natolik silné, že žádnou nárazníkovou zónu na svém území vytvořit neumožní, ale to je historicky  krátkozraké, varuje Rubin. Připomíná, že Sýrie, stejně jako Libye, vypadala rovněž silně, a přesto se zhroutila.

Autoritářské země se často stávají sudem s prachem a extremistické ideologie zapálí doutnák, upozorňuje odborník. Dodává, že Erdoğan může být přesvědčen o své schopnosti ukočírovat své extremistické prostředníky, ale jejich vliv se zajisté projeví a syrská odnož al-Káidy i IS se nakonec obrátí i proti Turecku.   

Pokud by jakákoliv radikální skupina zahájila přeshraniční útoky z Turecka do Arménie či Řecka, oba tyto státy a mezinárodní společenství by mohly požadovat vytvoření nárazníkového pásma v Turecku, naznačuje Rubin. Doplňuje, že pokud si Turecko vyhrazuje právo usadit Araby v historicky kurdských oblastech, Erdoğan  vytváří precedent pro Armény a Kurdy, aby žádali usídlení vlastní populace na tureckém území.

"Ve skutečnosti pětačtyřicetiletá turecká okupace Kypru posiluje myšlenku, že je povoleno oddělit velkou část země za účelem ochrany menšin či boje s terorismem," píše expert. Vysvětluje, že dle Erdoğanovy logiky by Kypr mohl požadovat nárazníkovou zónu, která zahrne i tureckou námořní základnu Gölcük a jižní přístavy, odkud vyplouvají turecké lodě těžit kyperské přírodní zdroje.

Na precedentech v mezinárodní politice záleží, zdůrazňuje Rubin. Konstatuje, že Erdoğan se může prezentovat jako brilantní vojenský stratég na úrovni Mustafy Kemala Atatürka, ale zatímco Atatürk postavil moderní Turecko, současné Erdoğanovy kroky mohou naopak zasít zrno jeho zkázy.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko sčítá hlasy ve volbách. Erdoganův favorit ztrácí

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Více souvisejících

Turecko Sýrie Recep Tayyip Erdogan arménie Turecká armáda

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 3 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 8 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 8 hodinami

Poláci zablokovali hraniční přechody s Ukrajinou. Vadí jim levné zboží

Polští zemědělci brání ukrajinským kamionům v odchodu z Polska blokádou několika hraničních přechodů. Nadále tak protestují proti přílivu levného obilí z Ukrajiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy