Erdogan navrhl zahájit diskusi o nové turecké ústavě

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navrhl zahájit diskusi o nové ústavě. Podle agentury AFP je to dva roky před volbami, které pro něj nebudou snadné, od Erdogana velmi nečekaný tah. Novou ústavu by Turci museli schválit v referendu, uvedl prezident. Poslední úpravu ústavy zažilo Turecko v roce 2017, změny tehdy zavedly prezidentský systém a pomohly upevnit Erdoganovu pozici, píše Reuters.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

"Je zřejmé, že zdrojem obtíží, se kterými se potýká Turecko, jsou ústavy psané od 60. let 20. století pučisty. (...) Možná nastal čas, aby Turecko zahájilo diskusi o nové ústavě," uvedl prezident Erdogan. Podmínkou je také konsensus s partnery vládní strany.

Současná ústava vznikla roku 1982 po vojenském převratu, v roce 2017 však prošla významnou reformou. Ta změnila parlamentní systém na prezidentský a výrazně rozšířila pravomoci hlavy státu, připomíná AFP. Část médií uvádí, že Erdogan se snaží uspíšit parlamentní a prezidentské volby, plánované na rok 2023. Prezident Erdogan obvinění odmítá, při respektování současné ústavy může zůstat v čele Turecka až do roku 2028.

Zorganizování referenda by podle AFP pomohlo prezidentovi oslovit své stoupence a sjednotit je. Ačkoliv je Erdogan nadále nejoblíbenějším politikem v zemi, jeho popularita v posledních letech kvůli nevalným hospodářským výsledkům klesá. V prezidentských volbách v roce 2018 Erdogan zvítězil, jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) však nezískala absolutní většinu a nemůže tak vládnout sama. Koaličním partnerem je Strana národní akce (MHP), dřívější rival.

Erdogan, kterému je dnes 66 let, je u moci od roku 2003. Nejprve byl premiérem, od roku 2014 prezidentem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrský prezident Bašár Asad a jeho žena mají koronavirus

08.03.2021 15:44 Syrský porezident Bašár Asad a jeho žena Asma mají pozitivní testy na covid-19. Oznámila to dnes…

Izrael začal s očkováním palestinských dělníků

08.03.2021 12:30 Izrael dnes zahájil očkování Palestinců, kteří pracují v Izraeli nebo v židovských osadách na…

Papež František ukončil návštěvu Iráku a odcestoval do Říma

08.03.2021 08:38 Papež František dnes odletěl z Iráku a ukončil svou historickou návštěvu tohoto muslimského státu,…

Papež navštívil irácký Kurdistán a povzbudil tamní křesťany

07.03.2021 16:25 Aktualizováno Papež František dnes navštívil Mosul, kde na náměstí zahájil třetí den své historické návštěvy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama