Erdogan opět obviňuje: Kurdové se pořád nestáhli od hranice

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes znovu obvinil syrské kurdské oddíly YPG, že se nestáhly od turecké hranice, jak to ukládá říjnová dohoda mezi Tureckem a Ruskem. Podle Erdogana Kurdové stále u hranice hlídkují spolu s Američany.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Turecko 9. října zahájilo ofenzívu proti YPG, jež považuje za teroristy. Cílem bylo vytlačit je od hranice a zřídit tam bezpečné území pro návrat syrských uprchlíků z Turecka. Členové YPG byli spojenci USA v boji proti islámským radikálům.

Turecko vyjednalo dvě oddělené dohody, jednu s USA a druhou s Ruskem. Obě daly Kurdům určitý čas na dokončení stažení. Moskva i Washington tvrdí, že bojovníci YPG odešli do stanovené vzdálenosti 30 kilometrů od hranice, ale Erdogan řekl, že tomu tak není. Podle jeho dnešního prohlášení jsou stále kurští bojovníci v oblasti Tall Rifaatu, Manbidže a východě od Rás al-Ajnu, což jsou města v pohraničí.

Turecko tvrdí, že podmínky dohody dodrží, pokud se stejně zachovají USA a Rusko. Americký prezident Donald Trump Turecku usnadnil rozhodnutí o ofenzívě, když začátkem října ohlásil, že stáhne americké vojáky působící v Sýrii. Rusko má spolu s Tureckem zajistit společné hlídky na hranici.

Erdogan dnes řekl, že američtí vojáci stále hlídkují s YPG v místech, z nichž měli Kurdové podle ujednání odejít.

Rusové s Turky zahájili první hlídky v pátek, dnes se objevili turečtí vojáci a ruští vojenští policisté u města Kobani, mají pokrýt úsek dlouhý 72 a široký pět kilometrů.

Podle průzkumu veřejného mínění Erdoganovi říjnový zákrok proti Kurdům vynesl zvýšení popularity. V říjnu mu podpora vzrostla o 3,7 procenta na 48 procent. Nespokojenost s prezidentem naopak mezi Turky klesla o více než devět procent na 33,7 procenta, což je nejnižší číslo od nezdařeného puče v roce 2016. Protikurdské tažení podporují čtyři z největších parlamentních stran, nesouhlasí s ním jenom prokurdská Lidově demokratická strana.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko deportovalo rodinu do Německa. Otec skončil ve vazbě kvůli…

15.11.2019 20:52 Otec sedmičlenné rodiny, kterou ve čtvrtek Turecko deportovalo do Německa kvůli podezření ze…

Izrael nakrátko obnovil údery proti Islámskému džihádu

15.11.2019 20:45 Aktualizováno Izraelské letectvo krátce obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na…

Brutální demonstrace v Bagdádu. Policie střílí do davu granáty, počet…

15.11.2019 17:42 Aktualizováno Irácké bezpečnostní složky dnes v centru Bagdádu zabily tři demonstranty při dalším tvrdém zákroku…

Turecko deportovalo Američana podezřelého z členství v IS

15.11.2019 17:12 Turecké ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že Američan, který je podezřelý z členství v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama