Erdogan pohrozil bojem v syrském Idlibu, ultimátum dle jeho slov vypršelo

Turecká armáda hodlá do konce měsíce vytlačit syrské vojáky z blízkosti tureckých pozorovacích stanovišť v syrském Idlibu. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Boje v Idlibu se stupňují od prosince a na straně syrské armády se jich účastní také Rusové. U turecké hranice se v důsledku bojů hromadí tisíce uprchlíků. Podle agentury AP dosud v bojích zemřelo od prosince asi 300 civilistů a zhruba 900.000 lidí bylo vysídleno.

Přidejte svůj názor 52 komentářů

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

AP také napsala, že o život tento měsíc přišlo 16 tureckých vojáků. Jaké jsou ztráty na straně Damašku, není jasné. Jen dnes si nálety ve vesnici Arnabá v Idlibu podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyžádaly životy nejméně tří lidí.

Syrská vláda chce získat kontrolu nad Idlibem, jehož větší část má v rukou opozice a také skupiny islámských radikálů. Některé opoziční skupiny podporuje Turecko, které má v části Idlibu na základě dohody s Ruskem 12 pozorovatelských postů.

V minulých bojích se do jejich těsné blízkosti dostala syrská armáda a Turecko pak začalo posilovat posádky na stanovištích. Boji Ankara poprvé pohrozila 5. února, dnes Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že turečtí vojáci od svých stanovišť vytlačí syrskou armádu do konce února. Doufá také, že se podaří vyřešit spory kolem využívání vzdušného prostoru nad Idlibem.

Podle agentury Reuters vzdušný prostor kontroluje Rusko, jehož letectvo bombarduje pozice syrských spojenců Turecka v Idlibu. Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov dnes ale řekl, že Rusko proti povstalcům v Sýrii nebojuje.

"My v Idlibu neustoupíme o krok, vytlačíme syrský režim od stanovených pozic," prohlásil Erdogan. Řekl, že vypršelo ultimátum, které Turecko původně Sýrii dalo na stažení armády od tureckých pozic.

Agentura AP s odvoláním na místní humanitární organizaci uvedla, že vládní síly v uplynulých 24 hodinách v Idlibu zasáhly řadu civilních cílů včetně osmi škol, tří klinik a několika přístřešků, kam se lidé uchýlili před bombardováním.

Loading...
Vstupte do diskuze (52)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obávanou americkou zbraň nezískal ani Izrael. Politolog prozradil důvod

07.04.2020 00:01 NÁZOR – Izraeli se dostává velké vojenské pomoci od Spojených států, ať ve formě financí, či zbraní…

Sýrie propouští vězně pomalu, navzdory koronaviru

06.04.2020 19:50 Ochránci lidských práv upozorňují, že Sýrie propouští příliš pomalu trestance, kteří se mají dostat…

Covid-19: Írán má přes 60 tisíc nakažených, mrtvých 3739. Graduje spor s…

06.04.2020 13:44 V Íránu přibylo za den přes 130 nových úmrtí na covid-19. Země má podle dnešního údaje ministerstva…

Egypt kvůli koronaviru zakazuje slavnostní večeře při ramadánu

06.04.2020 07:31 Egyptské úřady kvůli epidemii koronaviru zakázaly lidem pořádat iftár, slavnostní večeře konané po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy