Erdogan pohrozil odvetou za nedodržování příměří v syrském Idlibu

Rusko-turecké rozhovory o detailech nedávno dohodnutého příměří v syrském Idlibu se podle tureckého ministra obrany vyvíjejí dobře. Rusové přijeli do Ankary jednat v úterý. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes ale před poslanci své vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) řekl, že klid zbraní je na některých místech porušován a že je Turecko stále připraveno vojensky zakročit.

Recep Tayyip Erdoğan, turecký prezident
doporučujeme

Ministr obrany Hulusi Akar uvedl, že jednání o podrobnostech příměří se zatím vyvíjejí dobře. Erdogan se na klidu zbraní dohodl minulý týden s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Delegace obou zemí musí dojednat detaily, aby mohly armády obou zemí začít střežit dohodnutý koridor.

Ten má vzniknout podél dálnice M4 spojující západosyrskou Latákíji s idlibským městem Sarákib. Severně i jižně od ní vznikne střežené šestikilometrové pásmo. Vyjednávači připravují detaily, aby mohly rusko-turecké hlídky 15. března zahájit své působení v oblasti.

Smyslem příměří bylo ukončit těžké boje, které v Idlibu sváděla syrská armáda podporovaná Ruskem proti tamním radikálním skupinám a povstalcům. Část z nich Turecko podporuje a syrští vojáci se při ofenzivě dostali do těsné blízkosti Turků působících v Idlibu.

Erdogan dnes podle agentury Reuters řekl, že na některých místech byl klid zbraní porušen a že Turecko je nadále odhodláno zajistit bezpečnost svým vojákům rozmístěným na 12 pozorovatelských postech v Sýrii. "Nejenom že na sebemenší útok v Idlibu budeme reagovat, naše odpověď bude mnohem důraznější než to. Musí být jasné, že turečtí vojáci nepotřebují Asadovu ochranu," řekl Erdogan s poukazem na působení armády syrského prezidenta Bašára Asada v Idlibu.

Asad opakuje, že boje v Sýrii budou pokračovat do té doby, dokud jeho vláda nebude mít v rukou území celé země.

O několika incidentech, při nichž bylo příměří porušeno, hovořil před novináři i turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Dodal ale, že Moskva na to upozornila Damašek a požádala ho, aby incidentům bránil. "Vyjednáváme o opatřeních, která zajistí bezpečný provoz na dálnici M4. A snažíme se také dohodnout se na tom, aby toto dočasné příměří mohlo být trvalé," sdělil k jednáním s Ruskem šéf turecké diplomacie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muslimské země se bouří kvůli karikaturám Mohameda, lidé pálí Macronovy…

27.10.2020 12:36 V bangladéšské metropoli Dháce dnes demonstrovaly desítky tisíc lidí, kteří volali po bojkotu…

Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další…

26.10.2020 17:38 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyzval k bojkotu francouzského zboží a přirovnal postoj…

V muslimských zemích bojkotují kvůli karikaturám zboží z Francie

25.10.2020 19:54 V několika muslimských zemí dnes obchody zahájily bojkot francouzského zboží. Reagovaly tak na…

Afghánské bezpečnostní síly zabily druhého nejvýše postaveného muže Al…

25.10.2020 09:57 Afghánské bezpečnostní složky zabily druhého muže teroristické sítě Al-Káida. Informovala o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama