Erdogan potvrdil, že Turecko testuje ruský systém S-400

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes potvrdil, že jeho země testuje systém protivzdušné obrany S-400, který mu loni navzdory silné kritice z Washingtonu dodalo Rusko. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní Erdogan také řekl, že mu nevadí výhrady USA a NATO v této věci.

Raketový systém S-400
doporučujeme

"Tyto testy (S-400) jsou správné, děláme je, děláme. Americký postoj pro nás není závazný," citovala Erdogana turecká média. "Řecko má systém S-300, testuje ho a žáda Amerika něco takového po nich?", zeptal turecký prezident s odkazem na ruský raketový systém S-300.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes uvedl, že ruský systém nelze začlenit do aliančních struktur protivzdušné obrany. "Rozhodnutí Turecka zakoupit tento systém v nás vzbuzuje obavy," uvedl Stoltenberg po jednání ministrů obrany NATO.

Nepotvrzené zprávy, že Ankara testuje systém S-400 se objevily už minulý týden. Americké ministerstvo na ně reagovalo upozorněním, že testování ruského systému je "neslučitelné se závazky Turecka jako člena NATO a strategického partnera Spojených států". Ruské rakety země-vzduch jsou podle USA pro západní armády ohrožením a nejsou kompatibilní se zbraňovými systémy Severoatlantické aliance.

Kontrakt v hodnotě 2,5 miliardy dolarů (asi 55 miliard Kč) uzavřelo Turecko v září 2017, Rusko ho loni splnilo dodávkou čtyř systémů S-400. Letos šéf ruského státního zbrojařského konglomerátu Rostěch (Rostec) řekl, že příští rok by mohlo Rusko s Tureckem podepsat dohodu o další dodávce.

Washington Ankaru za nákup ruského systému potrestal tím, že Turecko vyjmul z programu stíhaček F-35, na jejichž výrobě se země podílela a které chtěla koupit. USA také pohrozily případnými sankcemi, ale dosud je neuplatnily.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael na zkoušku otevřel 15 nákupních center. Experti mají obavy, může…

27.11.2020 16:42 Aktualizováno V Izraeli se dnes na zkoušku otevřelo 15 nákupních center po celé zemi. Úřady budou pečlivě…

Archeolog předložil argumenty pro tezi, že v dochovaném domě žil Kristus

27.11.2020 07:36 Podle britského archeologa existují silné argumenty pro tezi, že v domě v izraelském Nazaretu…

V Izraeli hrozí další volby, sílí roztržka ve vládní koalici

26.11.2020 19:32 V Izraeli sílí roztržka uvnitř vládní koalice. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes znovu…

Pokus o puč a vraždu Erdogana: 337 obžalovaných dostalo doživotí

26.11.2020 14:38 Aktualizováno Soud v Turecku dnes odsoudil k doživotí 337 obžalovaných z účasti na neúspěšném vojenském převratu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama