Erdogan se setká s Putinem. OSN obviňuje Rusko a Turecko z válečných zločinů v Sýrii

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil, že se ve čtvrtek v Moskvě setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a bude usilovat o příměří, jež by ukončilo násilí v severozápadní syrské provincii Idlib. Informují o tom světové agentury.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

"Pojedu do Moskvy, abych tam projednal vývoj (ohledně Sýrie) s panem Putinem. Doufám, že podnikne potřebné kroky k příměří a že najdeme řešení této záležitosti," řekl Erdogan v projevu v Ankaře.

Vyšetřovatelé zvláštní komise OSN mezitím ve své zprávě uvedli, že se Moskva a Ankara možná v Sýrii dopustily válečných zločinů, informují agentura Reuters a server listu The Moscow Times.

Zatímco ruské nálety na povstalci ovládané oblasti zabíjely civilisty, spojenci Turecka podle zprávy vraždili v oblastech obývaných Kurdy. Vyšetřovatelé zkoumali období mezi červencem 2019 a únorem letošního roku.

Rusko, které je spojencem Damašku, v této době podle nich podniklo nálety na tržiště a tábory pro vnitřně vysídlené osoby. Komise také popsala zločiny, které údajně páchali v Kurdy obývaných oblastech rebelové, za nimiž stojí Turecko. Pokud tito rebelové podle OSN jednali na pokyn Turecka, mohla by Ankara čelit obvinění z válečných zločinů.

Turecko v neděli oznámilo, že spustilo vojenskou ofenzivu proti silám syrského prezidenta Bašára Asada na severozápadě Sýrie. Ankara tím reaguje na útoky, které jí minulý týden v provincii Idlib způsobily silné ztráty.

Ofenziva syrské a ruské armády v Idlibu začala v prosinci. Jejím cílem je získat provincii pod kontrolu režimu prezidenta Asada. Většinu oblasti zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Ankara žádá, aby se syrská armáda stáhla od tureckých pozic v Idlibu. Erdogan opakovaně řekl, že Turecko z těchto míst neustoupí. "Pokud se nestáhnou co nejdříve k liniím vymezeným Tureckem, nezůstane jim na ramenou hlava," varoval dnes v projevu syrskou armádu Erdogan.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan žaluje Geerta Wilderse, urazily ho karikatury na twitteru

27.10.2020 16:53 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal žalobu na ochranu osobnosti na nizozemského poslance a…

Na dně Středozemního moře leží přes milion tun plastů, nejvíc odpadu…

27.10.2020 16:43 Ve Středozemním moři končí každý rok 229.000 tun plastového odpadu. Odhad uvádí zpráva, kterou dnes…

Muslimské země se bouří kvůli karikaturám Mohameda, lidé pálí Macronovy…

27.10.2020 15:52 Aktualizováno V bangladéšské metropoli Dháce dnes demonstrovaly desítky tisíc lidí, kteří volali po bojkotu…

Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další…

26.10.2020 17:38 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyzval k bojkotu francouzského zboží a přirovnal postoj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama