Erdogan utahuje šrouby. "Noční orlové" získali moc jako policie, opozice má obavy

Turecký parlament schválil zákon, který dává takzvaným místním sousedským hlídkám skoro stejné pravomoci, jako má v zemi policie. Sousedské hlídky, přezdívané noční orlové, tak budou například moci používat i střelné zbraně.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Informovala o tom dnes agentura AP s tím, že novinku kritizuje turecká opozice, která se obává, že nedostatečně kvalifikovaní strážci budou porušovat lidská práva. Někteří opoziční poslanci se také obávají, že noční hlídky budou fungovat jako mravnostní policie.

Zákon o širších pravomocích pro sousedské hlídky prošel díky poslancům vládní strany prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jejího nacionalistického spojence. Podle opozice norma přispěje k dalšímu potlačování práv a svobod v Turecku, jehož vládu organizace zabývající se ochranou lidských práv už nyní kritizují za zatýkání kritiků, včetně opozičních poslanců či novinářů.

Vláda posílení pravomocí hlídek hájí tím, že jako asistenti policie pomohou tito lidé snižovat kriminalitu. Podle opozičních stran si ale vláda jen buduje loajální milice. Opozice tvrdí, že najímání členů do hlídek je netransparentní a že jsou přijímáni hlavně příznivci vlády.

Hlídky ve stávající podobě nyní mohou používat jen obušky, nově ale budou moci mít také střelné zbraně. Budou smět také zastavovat auta, kontrolovat doklady a provádět osobní prohlídky. Podle agentury AP ale nesmí zatýkat či vyslýchat podezřelé.

Sousedské hlídky (mahalle bekçisi) vznikly v Turecku už na sklonku Osmanské říše v roce 1914. Od 70. let prakticky žádné nové nevznikaly a jejich činnost výrazně obnovil až nynější prezident Erdogan po neúspěšném pokusu části armády o převrat v roce 2016. Nyní mají přes 21.000 členů, včetně žen, a jejich počty v poslední době rostou.

Opozice při jednání v parlamentu, které provázely i potyčky, kritizovala také to, že vláda by se měla v těchto časech zabývat spíše nezaměstnaností či dalšími dopady omezení za pandemie covidu-19.

"Lidé přišli o práci, nemají peníze...K čemu jim jsou sousedské hlídky?" citovala agentura AP poslankyni opoziční Lidové demokratické strany (HDP) Filiz Keresteciogluovou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Izraeli rezignovala prominentní epidemioložka, vláda podle ní ignorovala…

07.07.2020 15:55 Ředitelka izraelských veřejných zdravotnických služeb dnes rezignovala. Své rozhodnutí…

Turecká pobřežní stráž zastavila tanker. Převážel 276 migrantů, pašeráci…

07.07.2020 15:13 Turecká pobřežní stráž v noci na dnešek zadržela u pobřeží na západě země na 280 migrantů, kteří se…

Írán hlásí rekordní nárůst mrtvých s koronavirem

07.07.2020 14:42 Íránské úřady ohlásily 200 úmrtí spojených s koronavirem za jediný den, což je nejvyšší denní údaj…

Spojené arabské emiráty chtějí na covid-19 otestovat dva miliony lidí,…

07.07.2020 11:28 Spojené arabské emiráty chtějí v nadcházejících dvou měsících na koronavirus otestovat dva miliony…

Související:

Právě se děje

Další zprávy