Erdogan žaluje Geerta Wilderse, urazily ho karikatury na twitteru

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal žalobu na ochranu osobnosti na nizozemského poslance a předsedu krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Wilders zveřejnil v sobotu na svém twitteru Erdoganovu karikaturu a označil tureckého prezidenta za teroristu, informuje dnes agentura Reuters.

Geert Wilders (PVV)
doporučujeme

Žalobu Erdogan podal k tureckému soudu a není tak jasné, jaký postih Wildersovi konkrétně hrozí.

"Svoboda slova patří k právům, kterých si v Nizozemsku vážíme nejvíce. Tato svoboda zahrnuje i karikatury, včetně těch, které zobrazují politiky," prohlásil Wilders, když se dozvěděl o podání žaloby.

Wilders, který patří k nejznámějším představitelům krajní pravice v Evropě, v uplynulém týdnu věnoval turecké hlavě státu řadu příspěvků na twitteru. V sobotu zveřejnil karikaturu, na níž je Erdogan zobrazen s turbanem ve formě bomby, a doplnil ji slovem "terorista".

V pondělí pak zveřejnil kresbu s potápějící se tureckou lodí a nápisem "Sbohem Erdogane, vyhoďte Turecko z NATO".

Wilders také sdílel článek, ve kterém je turecký prezident nařčen z toho, že udržoval vazby s teroristickou organizací Islámský stát.

Není to poprvé, co je Wilders za své výroky žalován. Poslední rozsudek padl v září, kdy odvolací soud v Amsterodamu zprostil politika obvinění z podněcování k nenávisti nebo diskriminaci. Soud ale potvrdil, že Wilders v předvolební kampani v roce 2014 urážel Maročany jako skupinu.

Ankara je k názorům Wilderse kritická dlouhodobě, uvádí agentura Reuters. V neděli turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Çavusoglu vyzval Evropu, aby "zastavila špatné, fašisticky smýšlející politiky". V pondělí označil některé evropské politiky za fašistické také prezident Erdogan a současně kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za podporu zveřejnění karikatur proroka Mohameda.

Podle tureckého opozičního listu BirGün Erdogan podal v loňském roce zhruba 29.000 žalob za urážky jeho osoby. Od roku 2014 byly za urážky odsouzeny tisíce Turků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet mrtvých s koronavirem v Íránu překročil 50.000

05.12.2020 15:06 V Íránu, který současná pandemie covidu-19 zasáhla nejsilněji v regionu Blízkého východu, zemřelo…

Írán chce instalovat další pokročilá zařízení na obohacování

04.12.2020 16:48 Írán oznámil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) úmysl instalovat další pokročilá…

Izrael chystá rychlé naočkování pětiny populace, objednal vakcínu od…

04.12.2020 12:17 Izrael očekává, že do konce prosince obdrží čtyři miliony dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech,…

OSN: Na záchranu Jemenu před hladomorem dochází čas

03.12.2020 19:16 Na záchranu válkou zmítaného Jemenu před hladomorem dochází čas a milionům Jemenců v nadcházejícím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama