Erdoganovy čistky neberou konce. Kvůli puči z roku 2016 zatčeny další desítky vojáků

Turecká prokuratura vydala zatykače na dalších osm desítek vojáků kvůli pokusu části ozbrojených sil o puč v roce 2016 a 850 dalších členů armády, včetně důstojníků má být z armády vyloučeno. Informovala o tom dnes agentura Anadolu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dnešní zatýkání se odehrálo v polovině z osmi desítek tureckých provincií. Kauzu vede prokuratura v jihoturecké provincii Izmir, která viní vojáky z podpory hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Ten žije od roku 1999 v USA a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ho viní ze snahy jeho vládu svrhnout. Gülen obvinění ze zosnování puče odmítá.

Od neúspěšného pokusu o puč z července 2016, při jehož potlačování zemřelo na 250 lidí, je v osmdesátimilionovém Turecku vedeno soudní řízení proti 80.000 lidem. Dalších 150.000 státních zaměstnanců, včetně soudců, policistů i učitelů, bylo od té doby kvůli údajnému napojení na Gülenovo hnutí vyhozeno z práce. Z armády bylo za čtyři roky vyloučeno přes 20.000 vojáků, uvedla dnes agentura Reuters.

Kvůli pokusu o puč z roku 2016 byly minulý týden v jednom z největších procesů v této kauze odsouzeny čtyři stovky lidí, z toho na 330 osob, zejména vojáků, dostalo doživotní tresty. Sedmdesát lidí bylo v tomto procesu, kvůli němuž byla nedaleko Ankary postavena největší soudní síň v zemi, osvobozeno. Několik obžalovaných, kteří jsou na útěku, včetně Gülena a bývalého profesora teologie Adila Öksüze, má být souzeno v jiném procesu.

Gülenovou hnutí Hizmet (Služba) bylo založeno v 70. letech minulého století a provozovalo mimo jiné školy či nemocnice, také v zahraničí, a před čistkami z posledních let vlastnilo v Turecku rovněž některá média či jiné podniky. Gülen býval dříve spojencem Erdogana, posléze se ale oba názorově rozešli a Erdogan i z obav o ohrožení svých pozic začal příznivce hnutí pronásledovat a označil ho v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Rozsáhlé pronásledování Gülenových příznivců začalo ve viditelnější míře po korupčním skandálu z roku 2013, v němž figurovali ministři tehdejší vlády i syn, tehdy premiéra a nyní prezidenta, Erdogana. Vláda označila kauzu za pokus o její svržení a úřady pozatýkaly desítky policistů, prokurátorů i soudců, kteří se na vyšetřování korupčního skandálu podíleli. V říjnu 2014 bylo toto vyšetřování zastaveno pro nedostatek důkazů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama