Expedici Tatra kolem světa zadržela íránská policie

Členy expedice Tatra kolem světa 2 zadržela íránská policie. S odkazem na vedoucího expedice Marka Havlíčka o tom dnes informoval server iRozhlas.cz. Tým podle Havlíčka pořizoval záběry dronem na místě, kde to íránské předpisy zakazují. Zadržení bude ČR řešit s tamními úřady, odpověděl na dotaz ČTK ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Dva cestovatelé už byli v kontaktu se zastupitelským úřadem ČR v Teheránu, dodal.

expedice Tatra kolem světa 2
doporučujeme

"Probudili jsme se u Araratu na íránské hranici. Udělali jsme krátký záběr z dronu a nevěděli jsme, že jsme blízko nějaké přehrady, kde se v těchto oblastech nesmí létat," řekl Radiožurnálu Havlíček. Policisté výpravu vzali zhruba na 25 kilometrů vzdálenou policejní stanici, dodal.

Petříček pro ČTK uvedl, že MZV má o zadržení Čechů informace. "Dva z členů expedice již byli v kontaktu s naším zastupitelským úřadem v Teheránu. Důvodem pro zadržení bylo nepovolené použití dronu. Už v minulosti s tím v Íránu měli turisté z jiných států problémy. Případ určitě budeme řešit s íránskými úřady," uvedl. Později dodal, že MZV disponuje i dosud neověřenou informací, že cestovatelé byli propuštěni.

Výprava navazuje na expedici Tatra kolem světa z konce 80. let. Při únorovém odjezdu z Prahy plánovali cestovatelé za tři roky ujet asi 270.000 kilometrů přes 69 zemí pěti kontinentů. Úvod výpravy zkomplikovala opatření kolem koronaviru. Situaci nyní podle Havlíčka komplikuje domluva s policisty. "Snažíme se komunikovat, ale nikdo z nich neumí rusky, anglicky ani německy. Přes mobily a překladače se snažíme vysvětlit, proč jsme tam natáčeli, že jenom projíždíme a že v tom rozhodně nebyla žádná špionáž," uvedl Havlíček.

První výprava vyrazila do světa v roce 1987 a k jejím hlavním úkolům patřila propagace kopřivnické automobilky ve světě. Z cesty měly mimo jiné vzniknout dva celovečerní filmy a televizní seriál. Do Prahy se ale výprava vrátila až v květnu 1990 po pádu komunistického režimu, kdy zájem lidí opadl. Nynější expedice vyrazila z Prahy 22. února, koncem března kvůli koronavirovým opatřením uvízla v Turecku. Jedním z hlavních cílů má opět být šíření dobrého jména Česka ve světě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Izraeli rezignovala prominentní epidemioložka, vláda podle ní ignorovala…

07.07.2020 15:55 Ředitelka izraelských veřejných zdravotnických služeb dnes rezignovala. Své rozhodnutí…

Turecká pobřežní stráž zastavila tanker. Převážel 276 migrantů, pašeráci…

07.07.2020 15:13 Turecká pobřežní stráž v noci na dnešek zadržela u pobřeží na západě země na 280 migrantů, kteří se…

Írán hlásí rekordní nárůst mrtvých s koronavirem

07.07.2020 14:42 Íránské úřady ohlásily 200 úmrtí spojených s koronavirem za jediný den, což je nejvyšší denní údaj…

Spojené arabské emiráty chtějí na covid-19 otestovat dva miliony lidí,…

07.07.2020 11:28 Spojené arabské emiráty chtějí v nadcházejících dvou měsících na koronavirus otestovat dva miliony…

Související:

Právě se děje

Další zprávy