Exploze v Bejrútu má už 154 obětí. Čeští hasiči prohledávají trosky, Člověk v tísni spustil sbírku

Počet obětí ničivého úterního výbuchu v Bejrútu vystoupil na 154. Zhruba pětina z více než 5000 zraněných musela být hospitalizována, 120 lidí je ve vážném stavu. Podle libanonské agentury NNA to uvedl tamní ministr zdravotnictví Hamad Hasan.

Čeští hasiči prohledávají sutiny po explozi v Bejrútu.
doporučujeme

V přístavu vybuchl sklad s 2750 tunami dusičnanu amonného, který tam byl neprofesionálně uskladněn šest let od svého zabavení z lodi ruského podnikatele. Občané vinu přičítají zejména politikům, kteří navzdory upozorňování vedení přístavu nezajistili převoz a zabezpečení látky. Vláda ve čtvrtek dala vyšetřovací komisi na objasnění okolností katastrofy čtyři dny.

V pátrání po zavalených na místě neštěstí pokračují i čeští hasiči. Podle šéfa jejich týmu Jiřího Čmakala jsou všichni v pořádku, dva psi byli lehce zraněni, ale po ošetření jsou opět v akci. 

"Bezpečnostní situace v oblasti je stabilní. Všichni členové týmu jsou v pořádku, po včerejším nasazení evidujeme lehká zranění dvou psů - řezné rány na tlapách. Vše jsme ošetřili na místě a oba psi pokračují v misi," citoval Hasičský záchranný sbor ČR Čmakala na twitteru. Podle mluvčí hasičů Nicole Studené se družstva mají střídat po šesti hodinách.

Podle sdělení hasičů na twitteru je úkolem týmu "potvrdit, že se v troskách nikdo nenachází". Dnes se tým bude přesouvat do nového sektoru, přičemž převoz zajistí libanonská armáda. Svůj pohyb hasiči konzultují také s českou ambasádou.

Dnes večer odletí do Bejrútu odborník na krizové řízení Miroslav Lukeš z hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. "Ten byl Českou republikou nominován a následně zařazen do koordinačního a vyhodnocovacího týmu Evropské unie," uvedla Studená. V Libanonu se bude Lukeš podílet na koordinaci vyhledávacích a záchranných týmů.

Výbuch v přístavu zdemoloval i železobetonové obilné silo, které postavil před 50 lety pardubický podnik Průmstav, a zdevastoval celé čtvrti ve městě. Přes 5000 lidí bylo zraněno. Podle libanonského prezidenta Michela Aúna výbuch způsobilo 2750 tun špatně uskladněného dusičnanu amonného, který se často využívá v hnojivech, jako dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem i v pyrotechnice. V souvislosti s výbuchem bylo zadrženo 16 představitelů bejrútského přístavu a celní správy.

Agentura DPA s odvoláním na sdělení Libanonského červeného kříže napsala, že se stále více než 100 lidí pohřešuje.

Do Libanonu ve středu přiletěly čtyři desítky specialistů z českého týmu USAR (Urban Search and Rescue Team, Vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí), kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek, ve skupině jsou také kynologové se psy, statik či lékař. Nasazeni byli se zpožděním ve čtvrtek kvůli průtahům ze strany libanonské armády. V pátrání kromě Čechů pomáhají také francouzské či ruské týmy.

Zhruba 300.000 lidí v aglomeraci se kvůli výbuchu, jehož mohutná tlaková vlna zdemolovala okna a dveře mnoha bytů, nemůže vrátit domů. S velkým náporem zraněných se mezitím potýkají poničené nemocnice. Škody úřady podle AP odhadují až na 15 miliard dolarů.

Charita ČR vypsala sbírku na pomoc lidem postiženým ničivým výbuchem v Bejrútu. Zároveň uvolnila 300.000 korun ze svého krizového fondu na poskytnutí okamžité pomoci, uvedla dnes v tiskové zprávě. Sbírku na pomoc Libanonu vyhlásila ve čtvrtek i nezisková organizace Člověk v tísni, která zároveň poslala půl milionu korun na zajištění jídla, vody a léků lidem zasaženým výbuchem. Vlastní sbírku uspořádala také Diakonice Českobratrské církve evangelické, která do Libanonu poslala 800.000 korun.

Do sbírky Charity ČR mohou lidé přispívat posláním libovolné částky na účet 55660022/0800 s variabilním symbolem 129. Příspěvek lze poslat i dárcovskou SMS ve tvaru DMS CHARITASVET 30, 60 nebo 90 podle toho, jak velkou částku chtějí lidé darovat.

Člověk v tísni umožňuje poslat příspěvek do sbírky prostřednictvím svých webových stránek. Vybrané peníze nezisková organizace využije na zajištění nejakutnějších potřeb obyvatel Bejrútu, jako jsou potraviny, voda či léky.

Diakonie využije na pomoc pro obyvatele Bejrútu svou Postní sbírku. Zatím z ní uvolnila 800.000 korun, další peníze mohou lidé posílat na účet 292949292/0300 s variabilním symbolem 3247. Výtěžek ze sbírky poslouží k nákupu potravin a školních pomůcek pro děti a na opravu materiálních škod.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Izrael má od začátku epidemie druhou uzávěru

18.09.2020 16:39 Aktualizováno Izrael ode dneška zavádí celoplošnou uzávěru ve snaze omezit šíření koronaviru. Platit bude do 11.…

Libanonu vypršel termín na sestavení vlády, vyjednávání pokračuje

17.09.2020 19:35 Designovaný libanonský premiér Mustafá Adíb bude dále vyjednávat o složení příští vlády, i když už…

Při bojích v Afghánistánu zemřely desítky lidí

17.09.2020 17:14 Desítky mrtvých si v noci na dnešek vyžádaly prudké boje mezi příslušníky afghánských ozbrojených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama