Francie má obavy o své vojáky v Sýrii, podnikne kroky k jejich zabezpečení

Francie v noci na dnešek ohlásila, že podnikne kroky s cílem zajistit bezpečí francouzským vojákům a civilním pracovníkům, kteří se aktuálně nachází na severovýchodě Sýrie. Na tuto oblast v posledních dnech cílí turecká ofenziva a Spojené státy v neděli oznámily, že oblast bojů mezi tureckou armádou a syrskými Kurdy opouští asi 1000 amerických vojáků.

Přidejte svůj názor 46 komentářů

Armáda Francie
doporučujeme

Paříž svá opatření avizovala po mimořádné schůzi Rady obrany a národní bezpečnosti.

Francouzské jednotky patřily do mezinárodní koalice vedené USA, která v Sýrii a Iráku bojovala proti samozvanému Islámskému státu (IS). Francie poskytovala bojová letadla a také speciální jednotky, které podporovaly pozemní operace kurdských a arabských sil. Francouzští představitelé podle agentury Reuters už dříve uvedli, že odchod Američanů by je donutil stáhnout své vojáky, protože ti jsou závislí na logistické podpoře USA.

"V následujících hodinách budou učiněna opatření na zajištění bezpečí francouzského vojenského a civilního personálu, který je v zóně jakožto součást mezinárodní koalice bojující proti IS a humanitární operace," uvedl Elysejský palác po večerním zasedání obranného kabinetu.

Podle diplomatického zdroje Reuters Paříž minulý týden připravovala stažení několika stovek členů svých speciálních jednotek. Na severovýchodě Sýrie jsou také francouzští humanitární pracovníci.

Francouzští vojáci dosud úzce spolupracovali s kurdskými milicemi, které jsou nyní terčem turecké ofenzivy. Ta začala minulou středu bombardováním kurdských pozic, na které záhy navázala pozemní operace. Ankara uvádí, že chce na jižní straně syrsko-turecké hranice vytvořit bezpečnostní zónu, kam se budou moci z Turecka přesunout syrští uprchlíci.

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona může postup turecké armády přinést dramatické humanitární následky a dlouhodobě destabilizovat region. "Francie zvýrazní své diplomatické úsilí..., aby docílila okamžitého ukončení probíhající turecké ofenzivy," uvádí nové prohlášení Elysejského paláce.

Loading...
Vstupte do diskuze (46)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko deportovalo rodinu do Německa. Otec skončil ve vazbě kvůli…

15.11.2019 20:52 Otec sedmičlenné rodiny, kterou ve čtvrtek Turecko deportovalo do Německa kvůli podezření ze…

Izrael nakrátko obnovil údery proti Islámskému džihádu

15.11.2019 20:45 Aktualizováno Izraelské letectvo krátce obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na…

Brutální demonstrace v Bagdádu. Policie střílí do davu granáty, počet…

15.11.2019 17:42 Aktualizováno Irácké bezpečnostní složky dnes v centru Bagdádu zabily tři demonstranty při dalším tvrdém zákroku…

Turecko deportovalo Američana podezřelého z členství v IS

15.11.2019 17:12 Turecké ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že Američan, který je podezřelý z členství v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama