Gaza zavádí plošnou uzávěru o víkendech, počty nakažených rostou

Pásmo Gazy opět zpřísnilo protikoronavirová opatření. O víkendech bude v této palestinské enklávě platit plošná uzávěra. Zavřely se také školy a platí zákaz nočního vycházení, informoval dnes zpravodajský web BBC.

Palestina
doporučujeme

Od začátku pandemie covidu-19 se nákaza koronavirem v Pásmu Gazy, které má zhruba dva miliony obyvatel, potvrdila u téměř 25.600 lidí, z nichž zhruba 150 zemřelo, píše agentura AFP.

V neděli s onemocněním covid-19 v enklávě zemřelo dalších deset lidí. Nově nakažených mezitím přibylo skoro 500. Podíl pozitivně testovaných přitom činil zhruba 50 procent, což lékaři označují za znepokojující trend. V hlavní nemocnici, která pečuje o pacienty s koronavirem, je volných pouze 13 ze 170 lůžek určených pro osoby s vážným průběhem nemoci. V neděli ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že centrální laboratoři došly testovací sady na koronavirus. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale uvedla, že tisíce testů jsou na cestě a místní laboratoř stále kapacitu má.

Islamistická skupina Hamás, která v enklávě vládne, zavedla v srpnu uzávěru. Ta ale byla později uvolněna. Epidemická situace se nyní výrazně zhoršila a úřady se snaží zastavit druhou vlnu infekce. Jen za uplynulý měsíc se podle agentury Reuters přírůstky nově nakažených v Gaze ztrojnásobily, zatímco mrtvých je až čtyřnásobek. Oblasti s velkým výskytem nákazy jsou již několik týdnů ohraničeny betonovými zátarasy a na mnoha silnicích se dělají kontroly.

Od 11. prosince do konce měsíce bude v Gaze platit plošná uzávěra o víkendech. Uzavřeny budou také školy, univerzity, školky a mešity. Zaveden byl také zákaz nočního vycházení.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás země vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády Hamásu a v důsledku izraelské a egyptské blokády jsou životní podmínky většiny obyvatel neradostné, zdravotnictví je oslabeno a potýká se nedostatkem prostředků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama