Hrozí vlna tří milionů uprchlíků, je třeba tvrdě potrestat Rusko, zní z USA

NÁZOR - Masakr v provincii Idlib na severozápadě Sýrie pokračuje a jeho vzorec je dobře známy, varuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník v něm nabádá americké politiky, aby potrestali Rusko za poslední vlnu bombardování civilních cílů v uvedené provincii.

Zadostiučinění pro Washington

Po porušení posledního příměří, které dodržovaly pouhé dva dny, syrské, ruské a íránské jednotky bombardují a ostřelují civilní cíle, tvrdí americký deník. Odkazuje na prohlášení Mezinárodního červeného kříže, že v důsledku jejich akcí jen v lednu opustilo své domovy v Idlibu 150 tisíc lidí.

Syrské, ruské a íránské jednotky dosud dobyly dvě města a strategickou silnici spojující Damašek s městem Aleppo na severu země, nastiňuje editorial. Dodává, že zatím není jasné, zda mají v plánu pokračovat dále do provincie, která je jednou z poslední oblastí pod kontrolou syrských povstalců.

"Pokud tak učiní, (americké) ministerstvo zahraničních věcí tvrdí, že mohou přes hranici do Turecka vyhnat 3 miliony uprchlíků, včetně tisíců militantů ze skupiny napojené na al-Káidu," upozorňuje washingtonský server. Podotýká, že této ofenzivě krom uvedených extremistů výrazněji brání pouze Turecko, které v Idlibu rozmístilo své vojáky a podporuje jisté syrské bojovníky.

V důsledku toho došlo v uplynulém týdnu ke střetům mezi syrskými a tureckými jednotkami, přičemž oběti byly na obou stranách, připomíná prestižní deník. Doplňuje, že mezitím roste napětí mezi Tureckem a Ruskem, které ohrožuje dosavadní rostoucí spojenectví mezi prezidenty obou zemí, Recepem Tayyipem Erdoğanem a Vladimirem Putinem.     

Washington může Erdoğanovy potíže brát jako jisté zadostiučinění, protože turecký prezident výrazně vyhrotil vzájemné vztahy, když se rozhodl nakoupit ruské zbraně a vyhnal americké a kurdské síly z jiného pásma na severu Sýrie, upozorňuje vlivný server. Konstatuje, že hlava tureckého státu je dnes konfrontován se stejnou ruskou proradností, které roky čelila předchozí Obamova administrativa.

Rusko totiž slibuje, že usměrní syrský režim prezidenta Bašára Asada, pak ale umožní jeho ofenzivy záměrným bombardováním nemocnic, škola a potravinových trhů, tvrdí Washington Post. Deklaruje, že Spojené státy si katastrofu v Idlibu nemohou dovolit.

Je třeba tlačit na Rusko, ne na Asada

"Nový příliv uprchlíků do Turecka může snadno vést k dalšímu destabilizujícímu exodu do Evropy," varuje americký deník. Obává se, že mezi ně by se mohli vmísit i mezinárodní teroristé, kteří jsou nyní shromážděni v provincii, včetně bojovníků Islámského státu, nehledě na hrozivou humanitární krizi, kterou nová ofenziva může spustit.

Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa se proto snaží podporovat Turecko, ačkoliv zatím pouze rétoricky, rekapituluje editorial. Připomíná, že americký ministr zahraničí Mike Pompeo vydal 27. ledna prohlášení odsuzující "neospravedlnitelné útoky na obyvatelstvo v severozápadní Sýrii" a oznámil, že Spojené státy jsou připravené podniknout ty nejrazantnější diplomatické a ekonomické kroky proti Asadovu režimu a všem státům a jedincům, kteří jeho brutálnímu postupu pomáhají.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Na středečním mediálním brífinku zvláštní zmocněnec Spojených států pro Sýrii James F. Jeffrey přičetl vinu za novou ofenzivu přímo Moskvě, upozorňuje Washington Post. Dodává, že to by mohlo naznačovat, že na pořadu jsou další americké sankce proti Rusku.  

Jeffrey ovšem uvedl opak, když prohlásil, že Washington zaměří svůj tlak primárně na Sýrii a tamní vládu, upozorňuje renomovaný deník. Varuje, že to mnoho úspěchů nepřinese, protože syrská ekonomika je již tak v troskách, a tak Trumpova administrativa - pokud chce skutečně usměrnit poslední krveprolití - musí svůj nátlak zaměřit nikoliv na Damašek, ale na Moskvu.

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie Ruské angažmá v Sýrii USA (Spojené státy americké) uprchlíci

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 8 hodinami

Masivní bezpečnostní operace, zákaz letadel, vzdušné taxíky. Francie se chystá na olympiádu

Během slavnostního zahájení olympijských her dne 26. července bude nad regionem Paříže po dobu šesti hodin uzavřena obloha v rámci rozsáhlé bezpečnostní operace. Oznámilo to vedení pařížských letišť, uvedla agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy