Indická policie rozehnala nakupující alkohol i protestující

Policie v indickém hlavním městě Dillí si vynutila zavření několika obchodů s alkoholem jenom pár hodin poté, co byly opět otevřeny po zrušení šest týdnů trvající prohibice, píše server BBC.

Indická policie
doporučujeme

Před prodejnami se totiž tvořily davy lidí, v nichž nebylo možné udržet rozestupy požadované kvůli nebezpečí přenosu koronaviru. Proti čekajícím zákazníkům zasáhla police holemi. Policie také použila slzný plyn proti davu protestujících pracovních migrantů ve státě Gudžarát, kteří se dožadovali toho, aby jim stát umožnil cestu domů.

Zákaz prodeje alkoholu platil v Indii od 24. března jako součást opatření zavedených ve snaze zabránit šíření koronaviru. Prohibice měla přispět k tomu, aby se lidé neshromažďovali, připomněl deník Financial Times. Zákaz ovšem také zastavil přísun financí plynoucích do státní kasy z daně z alkoholu. Vláda proto o víkendu rozhodla, že jednotlivé indické státy si mohou samy určit, zda zákaz prodeje ukončit či nikoliv.

Ve městě Surat ve státě Gudžarát na západě země se dnes policie střetla s asi tisícovkou protestujících pracovních migrantů, kteří požadují, aby jim vláda pomohla dostat se zpět domů. Policie se dav pokusila rozehnat, lidé ale odpověděli házením kamenů. Strážci pořádku se nakonec uchýlili ke slznému plynu. V Suratu to od začátku omezení pohybu není první podobný incident.

Miliony Indů, kteří jsou závislí na denním příjmu a pracují v neformálním sektoru, se po vyhlášení zákazu vycházení a zavření podniků na konci března ocitly bez možnosti zajistit si obživu. Mnoho lidí se proto snaží vrátit z velkých měst na venkov, což je ale kvůli zákazu vycházení a zrušení dopravy obtížné. Tito pracovní migranti tak nedobrovolně zůstávají v různých částech země.

V minulém týdnu sice vláda rozhodla, že se mohou vracet domů a v pátek vyjel první vlak speciálně určený pro tuto příležitost z jižního státu Telangana do státu Džharkhand na východě subkontinentu. Mnoho z neformálních pracovníků ale nemá od vyhlášení zákazu vycházení žádný příjem, a nemá si tedy ani jak opatřit jízdenku. Nyní se v zemi diskutuje o tom, zda by náklady na cestu měla na sebe vzít vláda.

Indie zatím odhalila téměř 43.000 případů koronaviru a skoro 1400 úmrtí na covid-19. Někteří odborníci se ale domnívají, že skutečný počet nakažených může být vyšší, protože mnoho lidí v této zemi s populací 1,3 miliardy má omezený přístup ke zdravotní péči, připomíná agentura Reuters.

Indická vláda dnes oznámila, že od 7. května začne do země přepravovat své občany, kteří uvázli v zahraničí. Možnost vrátit se budou mít ale jen lidé bez příznaků a všechny cestující budou po příjezdu čekat dva týdny v karanténě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co zvládne nová severokorejská raketa? Historik vysvětlil, jaký je cíl KLDR

22.10.2020 00:01 NÁZOR - Nová, výbušná zpráva předpokládá, že navzdory předchozímu širokému konsensu expertů se…

Před konzulátem v Afghánistánu nastala tlačenice, ušlapáno 15 lidí

21.10.2020 10:52 Aktualizováno Nejméně 15 Afghánců přišlo na východě Afghánistánu o život v tlačenici při čekání na možnost…

Čína považuje přijetí šéfa tibetského exilu v USA za vměšování

20.10.2020 14:15 Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Spojené státy, aby přestaly zasahovat do čínských…

Úřady v Austrálii nařídily evakuovat loď, polovina posádky má koronavirus

20.10.2020 10:53 Australské úřady u západního pobřeží evakuovaly posádku z lodě s dobytkem, protože asi u poloviny z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama