Iráčané prchají před tureckou ofenzivou proti Kurdům

Z vesnic v severním Iráku dnes uprchly desítky civilistů poté, co Turecko v oblasti zintenzivnilo ofenzivu namířenou proti kurdským milicím. Informovala o tom agentura AP, podle níž postup Ankary kritizovala řada iráckých činitelů.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Obyvatelé vesnice Kašaní, která leží na hranici s Tureckem, naložili své majetky do vozidel a pastýři začali z místa odvádět i hospodářská zvířata. Učinili tak v reakci na turecké bombardování namířené proti bojovníkům Strany kurdských pracujících (PKK), kteří podle Ankary mají základny a výcvikové tábory i v severním Iráku.

Turecko v pohraničním regionu zahájilo pozemní a vzdušnou operaci minulý týden. Lidé, kteří z Kašaní prchali, uvedli, že mají strach z náletů a z toho, že by jim do domu vnikli turečtí vojáci.

"Bojíme se kvůli Turkům. Nechceme, aby naše děti byly zabity, takže musíme odejít, ale nemáme kam," řekla jedna z prchajících žen. "Nic nezbylo a naše vláda nic neudělala," doplnila žena, která si nepřála být jmenována kvůli obavám o svou bezpečnost. V Kašaní podle starosty nedalekého města žije asi 15 rodin a většina se stará o hospodářskou půdu a dobytek.

Turecká armáda v neděli oznámila, že v turecké nemocnici zemřel turecký voják, který byl v bojích zraněn. V nynější operaci tak zemřeli dva turečtí vojáci; na irácké straně podle informací AP přišlo o život nejméně sedm civilistů.

Turecko pravidelně podniká letecké a pozemní útoky proti PKK v severním Iráku. Podle Ankary irácká vláda ani regionální irácká kurdská vláda nepřijaly opatření k boji proti této skupině.

Bagdád si kvůli situaci na severu minulý týden dvakrát předvolal tureckého velvyslance a diplomat vždy sdělil, že Ankara bude v "protiteroristické" operaci pokračovat tak dlouho, dokud Bagdád nepřinutí PKK odejít z iráckého území.

Turecko i některé další státy řadí PKK k teroristickým organizacím. V Turecku je zakázaná a od roku 1984 bojuje za autonomii tureckého Kurdistánu a práva tureckých Kurdů. V tomto boji přišlo o život na 45.000 lidí. AFP také píše, že PKK je nepohodlná rovněž irácké vládě a představuje konkurenci irácké kurdské správě. Ta mnoho let marně usiluje o to, aby bojovníci PKK nepoužívali irácké území, a z toho důvodu také toleruje fakt, že turecká armáda udržuje v iráckém Kurdistánu po mnoho let asi desítku svých postů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelský premiér Netanjahu přiznal příliš rychlé uvolnění ekonomiky

09.07.2020 22:03 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes přiznal, že vláda otevřela ekonomiku v době epidemie…

Sýrii hrozí podle OSN poprvé od začátku války nedostatek chleba

09.07.2020 21:48 Poprvé od začátku občanské války v roce 2011 hrozí Sýrii vážný nedostatek základní potraviny -…

V Jižní Koreji pátrali po starostovi Soulu, našli ho mrtvého

09.07.2020 20:22 Aktualizováno Starosta Soulu a předpokládaný kandidát v prezidentských volbách Pak Won-sun, po němž dnes…

Soud otevřel cestu k přeměně chrámu Hagia Sofia na mešitu, píše opoziční…

09.07.2020 13:59 Chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), což je dominanta Istanbulu, kterou každoročně navštíví miliony…

Související:

Právě se děje

Další zprávy