Irácký parlament dostal tři dny na jmenování premiéra

Irácký prezident Barham Sálih dnes oznámil, že dává parlamentu tři dny na jmenování nástupce premiéra Ádila Abdala Mahdího, který v prosinci rezignoval. Sálih zároveň pohrozil, že pokud tak parlament ve stanovené lhůtě neučiní, jmenuje premiéra sám, informovala agentura AFP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Barham Sálih
doporučujeme

"Pokud nebudou dotyčné bloky schopny vyřešit otázku jmenování do soboty 1. února, budu povinen uplatnit svou ústavní pravomoc," uvedl Sálih v dopise adresovaném parlamentu. Dodal, že po vypršení lhůty jmenuje nejpřijatelnějšího kandidáta.

Mahdí rezignoval v prosinci, dva měsíce po začátku protestů, jejichž účastníci požadují dalekosáhlé politické reformy. Premiér v demisi nicméně nadále řídí vládu, jelikož se politické strany zatím nedohodly na jeho nástupci.

Irácká ústava ukládá největšímu uskupení v parlamentu jmenovat nového předsedu vlády do dvou týdnů od parlamentních voleb. Kandidáta potom pověří prezident, aby do měsíce sestavil vládu.

Právní okolnosti rezignace předsedy vlády jsou ale v případě Iráku nejasné, jelikož ústava nestanovuje postup pro případ rezignace premiéra. Situaci také komplikuje skutečnost, že kandidát na premiéra musí nejen získat podporu v parlamentu, který je rozdělen mezi znesvářené bloky, ale také jej musí schválit šíitské náboženské instituce a v praxi podle AFP potřebuje také podporu sousedního Íránu a Spojených států.

Koncem prosince prezident Sálih odmítl jmenovat premiérem Asaada Ajdáního, kterého vybral Íránem podporovaný blok parlamentních stran, ale odmítli ho demonstranti. Těm totiž vadí i vliv Íránu na místní instituce, který začal sílit po invazi mezinárodní koalice v čele s USA, jež v roce 2003 svrhla diktátorský režim Saddáma Husajna.

Protivládní protesty v Iráku trvají od loňského října a zemřelo při nich asi pět stovek lidí. Demonstranti kritizují vládu za korupci a neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví, a infrastrukturu, která je zničená letitými ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s teroristickou organizací Islámský stát. Irák je ropnou velmocí, ale z jeho ropného bohatství podle demonstrujících profitují hlavně zkorumpovaní politici.

Protesty opět zesílily v polovině ledna, kdy podle agentury Reuters demonstrující využili velké mediální pozornosti, které se zemi dostalo po zabití předního představitele Íránu Američany nedaleko bagdádského letiště.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sýrie údajně sestřelila izraelské rakety nad svým územím

31.03.2020 21:23 Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety na syrským Homsem. Informovala o tom dnes…

Muslimové kvůli koronaviru nemají plánovat pouť do Mekky

31.03.2020 20:36 Saúdská Arábie požádala muslimy, aby si zatím nedělali plány k velké pouti do Mekky. Mají počkat,…

V Izraeli začali testovat vakcínu proti nemoci COVID-19

31.03.2020 18:16 V Izraeli začali na hlodavcích testovat prototyp vakcíny proti onemocnění COVID-19, uvedla agentura…

Írán oznámil téměř 3000 obětí koronaviru, za den přibylo 141 mrtvých

31.03.2020 17:18 Aktualizováno V Íránu za poslední den zemřelo 141 lidí s koronavirem, celkem je mrtvých už 2898. Nakažených je 44…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama