Protesty v Iráku mají desítky obětí, mluví se o demisi vlády

Po několikadenních protestech proti korupci a přetrvávajícím ekonomickým a sociálním problémům uznal irácký premiér Ádil Abdal Mahdí požadavky demonstrantů za oprávněné. Demonstrace dnes ale přes jeho slova neustaly, naopak sílí. Zemřelo při nich podle zdravotnických zdrojů, na něž se odvolala agentura Reuters, už 65 lidí. Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr vyzval večer vládu k demisi. Chce, aby se za mezinárodního dohledu konaly předčasné volby.

Irák
doporučujeme

"Abychom zastavili další krveprolévání, musí vláda odstoupit a za dohledu OSN se musí konat předčasné volby," uvedl Sadr v dopise, který zveřejnil jeho úřad.

Protesty dál sílí a jenom v Bagdádu dnes přišlo podle agentury AP o život deset lidí, v minulých dnech pak 16. Velký počet obětí zaznamenalo město Násiríja na jihu země, kde při demonstracích zemřelo 18 osob, mrtvé hlásí i další města. Situace v Bagdádu byla dnes nepřehledná, úřady tvrdí, že za smrt čtyř lidí jsou odpovědní "neidentifikovaní odstřelovači".

Na několika místech na jihu země, ale také v Bagdádu, byl vyhlášen zákaz vycházení, úřady rovněž výrazně omezují přístup k internetu či na sociální sítě, kde se demonstranti svolávají. Zavést tato opatření bylo podle Mahdího těžkou volbou, je to ale prý nutné.

Premiér dnes řekl, že volání protestujících po boji s korupcí je správné, ale že vládě je třeba s její prací pomoci. Přislíbil, že se pokusí prosadit zákon, který by chudým rodinám garantoval základní příjem. Předseda parlamentu Muhammad Halbúsí v televizním projevu večer řekl, že s požadavky demonstrantů souhlasí a že korupci považuje za "nebezpečnější než terorismus".

Ke kritikům politiků se dnes připojil nejvyšší šíitský duchovní země ajatolláh Alí Sistání. Obvinil poslance, že neprosazují reformy, které by skoncovaly s korupcí. Sadr, jehož koalice zvítězila v loňských parlamentních volbách, odpoledne oznámil, že přerušuje účast na jednáních parlamentu, dokud vláda nepřijme program, který bude brát ohled na přání občanů. Sadrova koalice má ve 329členném parlamentu 54 křesel, parlament se má sejít v sobotu.

Současné protesty jsou doposud nejsilnější od začátku vlády premiéra Mahdího, který do funkce premiéra nastoupil před necelým rokem. Infrastruktura v zemi je po desetiletích ozbrojených konfliktů v troskách. V současnosti zažívá Irák vzácné období míru, podle mnohých občanů jej však vláda dostatečně nevyužívá k tomu, aby zemi pozvedla.

Události v Iráku vzbuzují pozornost i v zahraničí. OSN vyzvala k rychlému vyšetření policejních zásahů. Tři státy v oblasti Perského zálivu - Kuvajt, Bahrajn a Katar - nedoporučují svým občanům cestovat do Iráku. Ti, kdo tam nyní jsou, mají neprodleně odjet.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Izraelská vláda schválila zostření karantény. Jsme na okraji propasti,…

24.09.2020 12:21 Aktualizováno Izraelská vláda dnes po mnohahodinovém jednání schválila zostření podmínek celostátní karantény,…

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

23.09.2020 07:51 Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama