Irácký premiér přežil pokus o atentát dronem

Irácký premiér Mustafá Kázimí přežil pokus o atentát, oznámila dnes irácká vláda. Podle bezpečnostního zdroje blízkého Kázimímu byl útok veden třemi drony, z nichž dva se podařilo sestřelit. Nálože, které nesl třetí, vybuchly u rezidence. Útok podle agentury Reuters dramaticky zvyšuje napětí v Iráku po říjnových volbách, jejichž výsledky odmítají uznat milice podporované Íránem.

Mustafa Kazímí

Zatímco podle Reuters bylo při explozi zraněno šest premiérových strážců, agentura AFP hovoří o dvou zraněných členech ochranky, agentura AP o sedmi. Kázimí, jehož sídlo je v silně střežené zóně Bagdádu, vyvázl bez poranění. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Podle iráckých bezpečnostních zdrojů k rezidenci vylétly tři drony z východního břehu Tigridu u mostu Republiky. Dva z nich Kázimího stráže sestřelily ve vzduchu, třetí se dostal k cíli a explodoval nad rezidencí, jež leží na západním břehu řeky. Podle bezpečnostních zdrojů citovaných AFP nebyla aktivována protivzdušná obranná baterie amerického velvyslanectví, jež je stejně jako Kázimího sídlo ve střežené zóně.

Premiér rychle na twitteru vyzval ke klidu a zdrženlivosti. "Jsem v pořádku, Bůh buď pochválen. V zájmu Iráku vyzývám všechny ke klidu a zdrženlivosti," objevilo se na oficiálním twitterovém účtu Kázimího. Později premiér před kamerou irácké televize řekl, že "zbabělé útoky raket a dronů nebudují vlast ani budoucnost". Podle AP vypadal klidný.

OSN, Spojené státy, Británie, Francie a další země pokus o atentát odsoudily. "Pachatelé tohoto teroristického útoku na irácký stát musí být pohnáni k odpovědnosti. Rezolutně odsuzuji ty, kdo používají násilí, aby zmařili demokratický proces v Iráku," uvedl v prohlášení americký prezident Joe Biden. USA rovněž nabídly pomoc při vyšetřování útoku.

Obdobně odsoudil pokus o atentát i britský premiér Boris Johnson. "Zdůraznil, že Británie stojí při iráckém lidu a podporuje snahy premiéra Kázimího o zformování vlády po volbách, což je klíčové pro dlouhodobou stabilitu Iráku," uvedla Johnsonova kancelář.

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval Iráčany, aby jednali zdrženlivě a nepoddávali se násilí a pokusům o destabilizaci země.

K útoku, který je první podobnou akcí proti premiérově rezidenci, se nikdo nepřihlásil. AFP napsala, že takové operace většinou vítají proíránské skupiny působící v Iráku, i když se k odpovědnosti nehlásí.

Agentury AP a Reuters připomínají, že před zelenou zónou už týdny protestují příznivci proíránských milicí proti výsledkům parlamentních voleb. Íránem podporované strany v iráckých předčasných parlamentních volbách utrpěly velké ztráty a získaly výrazně méně mandátů než v roce 2018. Milice označují hlasování za zmanipulované a žádají přepočítání hlasů. Rada bezpečnosti OSN, Spojené státy a další země říjnové hlasování ocenily, jelikož se povětšinou odehrálo bez násilí a větších technických obtíží.

Jedna z proíránských skupin Katáib Hizballáh dnes vyloučila, že za útokem mohly být proíránské skupiny působící v Iráku. "Podle našich informací nemá nikdo v Iráku zájem obětovat dron na dům bývalého předsedy vlády," sdělil bezpečnostní zástupce této skupiny abú Alí Askarí. Katáib Hizballáh patří ke skupinám, které jsou vůči Kázimímu nepřátelské.

Počasí o víkendu už může připomínat zimu. Má to ale háček

02.12.2021 06:30 Nástup zimy je zatím jen pozvolný, třeskuté mrazy zatím do Česka nedorazily. Podle Českého…

Ve 102 letech zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund

02.12.2021 12:24 Ve středu večer zemřel cestovatel Miroslav Zikmund. Bylo mu 102 let. Se svým přítelem Jiřím…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je dvakrát vyšší riziko, že zemřou…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Izraelský expert pro boj s covidem-19 navrhl zvážit povinné očkování

01.12.2021 11:03 Salman Zarka, který v Izraeli koordinuje postup v boji proti covidu-19, navrhl zavést povinné…

Tálibán chce mírové vztahy se světem, uvedl afghánský premiér v prvním…

28.11.2021 08:28 Režim Tálibánu si přeje mírové vztahy se zbytkem světa, prohlásil v sobotu afghánský premiér…

Izrael uvažuje o vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Aktualizováno Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Při útoku v Jeruzalémě zastřelili jednoho člověka a další čtyři zranili

21.11.2021 11:25 Při útoku v jeruzalémském Starém městě útočníci dnes ráno zabili jednoho Izraelce a další čtyři…

Írán hlásí přes polovinu obyvatel plně očkovaných

20.11.2021 16:41 Írán dnes oznámil, že proti covidu-19 je v zemi plně naočkováno asi 44 milionů lidí, což je více…

Češka Tereza Hlůšková byla propuštěna z pákistánského vězení

20.11.2021 16:08 Aktualizováno Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v Láhauru s devíti kilogramy…

Těhotným očkovaným ve 27. až 31. týdnu se rodí děti chráněné proti covidu

19.11.2021 18:33 Aktualizováno Novorozence proti covidu-19 nejlépe chrání vakcína, která je těhotné ženě podána mezi 27. a 31.…

Na jihu Íránu udeřila dvě zemětřesení, nejméně jeden člověk zemřel

14.11.2021 15:23 Aktualizováno Provincii Hormozgán na jihu Íránu dnes zasáhla dvě silná zemětřesení. Podle íránské státní televize…

IS se přihlásil k odpovědnosti za útok na policejní kasárna v Pákistánu

14.11.2021 08:58 Teroristická organizace Islámský stát (IS) se přihlásila k odpovědnosti za útok na policejní…

Katar neplánuje normalizaci vztahů se Sýrií

12.11.2021 20:00 Katar se nechystá normalizovat vztahy se Sýrií. Jeho ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar…

Související:

Právě se děje

reklama