Irácký premiér přežil pokus o atentát dronem

Irácký premiér Mustafá Kázimí přežil pokus o atentát, oznámila dnes irácká vláda. Podle bezpečnostního zdroje blízkého Kázimímu byl útok veden třemi drony, z nichž dva se podařilo sestřelit. Nálože, které nesl třetí, vybuchly u rezidence. Útok podle agentury Reuters dramaticky zvyšuje napětí v Iráku po říjnových volbách, jejichž výsledky odmítají uznat milice podporované Íránem.

Mustafa Kazímí

Zatímco podle Reuters bylo při explozi zraněno šest premiérových strážců, agentura AFP hovoří o dvou zraněných členech ochranky, agentura AP o sedmi. Kázimí, jehož sídlo je v silně střežené zóně Bagdádu, vyvázl bez poranění. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Podle iráckých bezpečnostních zdrojů k rezidenci vylétly tři drony z východního břehu Tigridu u mostu Republiky. Dva z nich Kázimího stráže sestřelily ve vzduchu, třetí se dostal k cíli a explodoval nad rezidencí, jež leží na západním břehu řeky. Podle bezpečnostních zdrojů citovaných AFP nebyla aktivována protivzdušná obranná baterie amerického velvyslanectví, jež je stejně jako Kázimího sídlo ve střežené zóně.

Premiér rychle na twitteru vyzval ke klidu a zdrženlivosti. "Jsem v pořádku, Bůh buď pochválen. V zájmu Iráku vyzývám všechny ke klidu a zdrženlivosti," objevilo se na oficiálním twitterovém účtu Kázimího. Později premiér před kamerou irácké televize řekl, že "zbabělé útoky raket a dronů nebudují vlast ani budoucnost". Podle AP vypadal klidný.

OSN, Spojené státy, Británie, Francie a další země pokus o atentát odsoudily. "Pachatelé tohoto teroristického útoku na irácký stát musí být pohnáni k odpovědnosti. Rezolutně odsuzuji ty, kdo používají násilí, aby zmařili demokratický proces v Iráku," uvedl v prohlášení americký prezident Joe Biden. USA rovněž nabídly pomoc při vyšetřování útoku.

Obdobně odsoudil pokus o atentát i britský premiér Boris Johnson. "Zdůraznil, že Británie stojí při iráckém lidu a podporuje snahy premiéra Kázimího o zformování vlády po volbách, což je klíčové pro dlouhodobou stabilitu Iráku," uvedla Johnsonova kancelář.

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval Iráčany, aby jednali zdrženlivě a nepoddávali se násilí a pokusům o destabilizaci země.

K útoku, který je první podobnou akcí proti premiérově rezidenci, se nikdo nepřihlásil. AFP napsala, že takové operace většinou vítají proíránské skupiny působící v Iráku, i když se k odpovědnosti nehlásí.

Agentury AP a Reuters připomínají, že před zelenou zónou už týdny protestují příznivci proíránských milicí proti výsledkům parlamentních voleb. Íránem podporované strany v iráckých předčasných parlamentních volbách utrpěly velké ztráty a získaly výrazně méně mandátů než v roce 2018. Milice označují hlasování za zmanipulované a žádají přepočítání hlasů. Rada bezpečnosti OSN, Spojené státy a další země říjnové hlasování ocenily, jelikož se povětšinou odehrálo bez násilí a větších technických obtíží.

Jedna z proíránských skupin Katáib Hizballáh dnes vyloučila, že za útokem mohly být proíránské skupiny působící v Iráku. "Podle našich informací nemá nikdo v Iráku zájem obětovat dron na dům bývalého předsedy vlády," sdělil bezpečnostní zástupce této skupiny abú Alí Askarí. Katáib Hizballáh patří ke skupinám, které jsou vůči Kázimímu nepřátelské.

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 22:00 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

Nastupující vláda zruší povinné očkování pro osoby starší 60 let, řekl…

05.12.2021 21:52 Nastupující vláda Petra Fialy zruší paragraf chystané vyhlášky, která stanovuje povinné očkování…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka, píše server

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Muž v Jeruzalémě zaútočil nožem, policie ho zastřelila

04.12.2021 17:59 Palestinský útočník dnes nožem zranil mladého muže v centru Jeruzaléma, informovala agentura AFP.…

Ženy nejsou majetek, vyhlásil Tálibán. Studovat a pracovat jim ale…

03.12.2021 16:20 Aktualizováno Vláda radikálního islamistického hnutí Tálibán dnes zveřejnila vyhlášku, podle níž ženy v…

Izraelský expert pro boj s covidem-19 navrhl zvážit povinné očkování

01.12.2021 11:03 Salman Zarka, který v Izraeli koordinuje postup v boji proti covidu-19, navrhl zavést povinné…

Tálibán chce mírové vztahy se světem, uvedl afghánský premiér v prvním…

28.11.2021 08:28 Režim Tálibánu si přeje mírové vztahy se zbytkem světa, prohlásil v sobotu afghánský premiér…

Izrael uvažuje o vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Aktualizováno Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Při útoku v Jeruzalémě zastřelili jednoho člověka a další čtyři zranili

21.11.2021 11:25 Při útoku v jeruzalémském Starém městě útočníci dnes ráno zabili jednoho Izraelce a další čtyři…

Írán hlásí přes polovinu obyvatel plně očkovaných

20.11.2021 16:41 Írán dnes oznámil, že proti covidu-19 je v zemi plně naočkováno asi 44 milionů lidí, což je více…

Češka Tereza Hlůšková byla propuštěna z pákistánského vězení

20.11.2021 16:08 Aktualizováno Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v Láhauru s devíti kilogramy…

Těhotným očkovaným ve 27. až 31. týdnu se rodí děti chráněné proti covidu

19.11.2021 18:33 Aktualizováno Novorozence proti covidu-19 nejlépe chrání vakcína, která je těhotné ženě podána mezi 27. a 31.…

Související:

Právě se děje

reklama