Irácký prezident Sálih odsoudil útok Íránu na základny v své zemi

Irácký prezident Barham Sálih dnes odsoudil noční íránský útok na dvě vojenské základny s americkými vojáky ve své zemi a zopakoval, že odmítá narušování irácké suverenity. Informovala o tom agentura AP. Irácké ministerstvo zahraničí si kvůli útoku předvolá íránského velvyslance v Bagdádu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Barham Sálih
doporučujeme

Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr považuje krizi za skončenou. Írán v noci na dnešek odpálil více než dvě desítky balistických střel ze svého území na dvě irácké základny s vojáky západní koalice v čele s USA; podle Washingtonu o život nepřišel žádný Američan ani Iráčan.

Pentagon i Irák potvrzují, že terčem byla letecká základna Ajn al-Asad západně od Bagdádu a základna v Irbílu na severu Iráku. Íránské revoluční gardy uvedly, že šlo o odplatu za zabití íránského generála Kásema Solejmáního při americkém raketovém útoku v Bagdádu minulý týden.

Sálihova kancelář v dnešním prohlášení uvedla, že osud amerických vojáků v Iráku je vnitřní záležitost státu. Opírá se o právní dohody, které se týkají boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). "(Irák) již dříve odmítl být místem, kde propukne agrese proti jakékoli zemi a zároveň odmítá být zdrojem ohrožení pro veškeré své sousedy," stálo v prohlášení.

Podobně odmítavě se k útoku vyjádřilo irácké ministerstvo zahraničí. "Útoky odmítáme a považujeme je za narušení irácké svrchovanosti. Zdůrazňujeme, že Irák je nezávislý stát, jehož prioritou je zajištění bezpečnosti. Nedovolíme, aby se stal bojištěm. Ministerstvo si předvolá velvyslance Íránské islámské republiky a toto mu sdělí," uvádí se v prohlášení úřadu.

Sadr, který už kvůli Solejmáního likvidaci aktivoval ozbrojené milice, dnes řekl, že na základě prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa a také Teheránu se dá krize považovat za skončenou. Trump řekl, že si noční raketový útok nevyžádal životy Američanů ani Iráčanů. V Teheránu se hovoří o tom, že Írán přiměřeně ukončil sebeobrannou operaci.

Irácké milice Sadr vyzval k trpělivosti. "Vyzývám všechny irácké skupiny, aby byly trpělivé a rozvážné a nezahajovaly vojenské akce. Měly by zakročit proti extremistickým hlasům některých neposlušných členů, dokud nebudou vyčerpány všechny politické a parlamentní metody," řekl Sadr.

Prohlásil rovněž, že by do dvou týdnů měla být sestavena nová a silná vláda, která bude schopná bránit svrchovanost Iráku. Premiér Ádil Abdal Mahdí rezignoval loni na podzim kvůli protivládním protestům a v úřadu zůstává do sestavení nového kabinetu. Už poté, co raketa USA u bagdádského letiště minulý pátek zabila velitele íránských jednotek Kuds Solejmáního, žádal Mahdí, aby Američané z Iráku odešli. Irácký parlament v neděli schválil nezávaznou rezoluci požadující odchod amerických i dalších cizích vojáků.

Írán v noci na dnešek odpálil více než dvě desítky balistických střel na dvě irácké základny s vojáky západní koalice pod velením USA. Íránská státní tisková agentura uvedla, že při útocích zemřelo 80 "amerických teroristů", nicméně podle expertů je takový počet obětí velmi nepravděpodobný.

Íránské revoluční gardy uvedly, že jde o odplatu za zabití generála Solejmáního. Ten zahynul při pátečním útoku amerického bezpilotního letounu v Bagdádu, který nařídil Trump.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět českých policistů se vrací do Iráku, podílejí se na výcviku proti IS

25.01.2020 13:18 Pětice českých policistů, která se kvůli přerušení výcviku v Bagdádu přesunula do České republiky,…

Iráčané se bouří. V Bagdádu se opět střetli s policisty, hrozí ještě větší…

25.01.2020 11:18 Sedm lidí bylo zraněno v Bagdádu při dnešním střetu demonstrantů s policisty, kteří začali…

Počet obětí zemětřesení v Turecku stoupl, lidé zůstávají uvězněni pod…

25.01.2020 09:49 Počet obětí silného zemětřesení, které v pátek postihlo východ Turecka, stoupl na 20. V troskách…

Turecko zasáhlo zemětřesení, zemřeli čtyři lidé

24.01.2020 21:35 Při zemětřesení o síle nejméně 6,5 stupně, které dnes zasáhlo východní Turecko, zemřeli čtyři lidé.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama