Irácký prezident Sálih odsoudil útok Íránu na základny v své zemi

Irácký prezident Barham Sálih dnes odsoudil noční íránský útok na dvě vojenské základny s americkými vojáky ve své zemi a zopakoval, že odmítá narušování irácké suverenity. Informovala o tom agentura AP. Irácké ministerstvo zahraničí si kvůli útoku předvolá íránského velvyslance v Bagdádu.

Barham Sálih

Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr považuje krizi za skončenou. Írán v noci na dnešek odpálil více než dvě desítky balistických střel ze svého území na dvě irácké základny s vojáky západní koalice v čele s USA; podle Washingtonu o život nepřišel žádný Američan ani Iráčan.

Pentagon i Irák potvrzují, že terčem byla letecká základna Ajn al-Asad západně od Bagdádu a základna v Irbílu na severu Iráku. Íránské revoluční gardy uvedly, že šlo o odplatu za zabití íránského generála Kásema Solejmáního při americkém raketovém útoku v Bagdádu minulý týden.

Sálihova kancelář v dnešním prohlášení uvedla, že osud amerických vojáků v Iráku je vnitřní záležitost státu. Opírá se o právní dohody, které se týkají boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). "(Irák) již dříve odmítl být místem, kde propukne agrese proti jakékoli zemi a zároveň odmítá být zdrojem ohrožení pro veškeré své sousedy," stálo v prohlášení.

Podobně odmítavě se k útoku vyjádřilo irácké ministerstvo zahraničí. "Útoky odmítáme a považujeme je za narušení irácké svrchovanosti. Zdůrazňujeme, že Irák je nezávislý stát, jehož prioritou je zajištění bezpečnosti. Nedovolíme, aby se stal bojištěm. Ministerstvo si předvolá velvyslance Íránské islámské republiky a toto mu sdělí," uvádí se v prohlášení úřadu.

Sadr, který už kvůli Solejmáního likvidaci aktivoval ozbrojené milice, dnes řekl, že na základě prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa a také Teheránu se dá krize považovat za skončenou. Trump řekl, že si noční raketový útok nevyžádal životy Američanů ani Iráčanů. V Teheránu se hovoří o tom, že Írán přiměřeně ukončil sebeobrannou operaci.

Irácké milice Sadr vyzval k trpělivosti. "Vyzývám všechny irácké skupiny, aby byly trpělivé a rozvážné a nezahajovaly vojenské akce. Měly by zakročit proti extremistickým hlasům některých neposlušných členů, dokud nebudou vyčerpány všechny politické a parlamentní metody," řekl Sadr.

Prohlásil rovněž, že by do dvou týdnů měla být sestavena nová a silná vláda, která bude schopná bránit svrchovanost Iráku. Premiér Ádil Abdal Mahdí rezignoval loni na podzim kvůli protivládním protestům a v úřadu zůstává do sestavení nového kabinetu. Už poté, co raketa USA u bagdádského letiště minulý pátek zabila velitele íránských jednotek Kuds Solejmáního, žádal Mahdí, aby Američané z Iráku odešli. Irácký parlament v neděli schválil nezávaznou rezoluci požadující odchod amerických i dalších cizích vojáků.

Írán v noci na dnešek odpálil více než dvě desítky balistických střel na dvě irácké základny s vojáky západní koalice pod velením USA. Íránská státní tisková agentura uvedla, že při útocích zemřelo 80 "amerických teroristů", nicméně podle expertů je takový počet obětí velmi nepravděpodobný.

Íránské revoluční gardy uvedly, že jde o odplatu za zabití generála Solejmáního. Ten zahynul při pátečním útoku amerického bezpilotního letounu v Bagdádu, který nařídil Trump.

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Související:

Právě se děje