Irák požaduje spolupráci při stažení vojsk USA ze země

USA a Irák musejí spolupracovat, aby naplnily rozhodnutí iráckého parlamentu o stažení amerických vojáků z Iráku. Při dnešním setkání s americkým velvyslancem v Bagdádu to podle agentury Reuters řekl irácký premiér Ádil Abdal Mahdí. Irácký parlament v neděli schválil usnesení, jímž pověřil vládu ukončit působení cizích vojáků na iráckém území.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Irák
doporučujeme

Američanů mají v Iráku asi 5000 vojáků, kteří působě hlavně jako poradci a účastní se výcviku iráckých vojáků.

"Premiér zdůraznil nutnost vzájemné spolupráce při splnění úkolu týkajícího se stažení cizích vojáků... a navázání vztahů s USA na správném základu," uvedl Mahdího úřad k premiérově schůzce s velvyslancem Matthewem Tuellerem.

Současná situace je podle Mahdího nebezpečná a může mít důsledky. "Irák dělá vše proto, aby předešel zhoršení a zabránil otevřené válce," uvádí se v iráckém prohlášení.

Americká armáda zabila v pátek v Bagdádu íránského generála Kásema Solejmáního a spolu s ním také člena velení iráckých milicí, které jsou začleněny do irácké armády. Irák hned po atentátu protestoval a označil operaci za narušení své suverenity. V neděli se mimořádně sešel irácký parlament a pověřil vládu, aby ukončila působení zahraničních vojáků v zemi.

Mahdí dnes velvyslanci řekl, že Bagdád stojí o vztahy se Spojenými státy založené na spolupráci, respektu a zachování svrchovanosti.

Americký prezident Donald Trump, který nařídil útok na Solejmáního, prohlásil, že pokud Irák donutí americké vojáky odejít, uvalí Washington na zemi sankce a bude požadovat kompenzaci za nákladnou vojenskou základnu, již USA v Iráku vybudovaly.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při protestech v Iráku zemřeli dva demonstranti

17.01.2020 21:25 Při dnešních střetech mezi bezpečnostními složkami a protivládními demonstranty v iráckém hlavním…

Při íránském raketovém útoku bylo zraněno 11 amerických vojáků

17.01.2020 18:28 Aktualizováno Jedenáct amerických vojáků utrpělo zranění při íránském raketovém útoku z minulého týdne na…

OSN vyzvala k okamžitému ukončení bojů v Sýrii

17.01.2020 17:02 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k okamžitému zastavení bojů…

Atentát v Sýrii připravil o život tři turecké vojáky

17.01.2020 12:57 Při výbuchu vozidla s výbušninami v severní Sýrii ve čtvrtek večer přišli o život tři turečtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama