Írán chce instalovat další pokročilá zařízení na obohacování

Írán oznámil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) úmysl instalovat další pokročilá zařízení na obohacování uranu. MAAE, která je pověřena dohledem nad íránským jaderným programem, to uvádí ve zprávě určené členským zemím, píše dnes agentura Reuters.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Instalaci pokročilých zařízení na obohacování uranu zakazuje Íránu dohoda z roku 2015, v níž se země zavázala omezit své jaderné aktivity. Není to však poprvé, co by Írán její podmínky porušil.

Írán chce instalovat tři kaskády centrifug IR-2M ve svém centru pro obohacování uranu v Natanzu. V centru je již nainstalovaná jedna odstředivka druhu IR-2M. V polovině listopadu MAAE informovala, že Írán začal tuto pokročilou odstředivku plnit a připravovat na provoz.

V dohodě z roku 2015 se Írán zavázal používat pouze méně výkonné odstředivky druhu IR-1. Cílem dohody bylo zpomalit íránský jaderný program a zabránit tak Teheránu získat případně jadernou zbraň. Výměnou za podpis dlouho vyjednávané dohody získal Teherán zrušení mezinárodních sankcí.

Teherán přestal některé body dohody z roku 2015 dodržovat poté, co od ní v roce 2018 odstoupily Spojené státy a obnovily sankce proti této zemi. Ty na íránskou ekonomiku velice doléhají. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa považovala dohodu za nedostatečně důraznou vůči Íránu.

Příští americký prezident Joe Biden ve středu oznámil úmysl vrátit Spojené státy mezi signatáře dohody, píše agentura AFP. Biden chce také zahájit jednání se spojenci a partnerskými zeměmi o posílení a prodloužení omezení jaderného programu a vývoje střel v Íránu.

Před uzavřením dohody v roce 2015 Írán ve výkonných odstředivkách obohacoval uran na 20 procent, vždy ale popíral, že usiluje o jadernou zbraň. Při obohacování se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, zatímco pro jaderné zbraně je zapotřebí obohacení nad 85 procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama