Írán dá 150 tisíc dolarů každé rodině obětí z ukrajinského letadla

Íránská vláda dnes vyčlenila 150.000 dolarů (asi 3,2 milionu korun) pro rodinu každé ze 176 osob, jež byly na palubě ukrajinského letadla, které letos v lednu sestřelili příslušníci íránských revolučních gard. Informovala o tom oficiální íránská tisková agentura IRNA, kterou citovala agentura Reuters.

Boeing 737-800 společnosti Ukraine International Airlines
doporučujeme

Ukrajina označila postup íránských úřadů za nepřijatelný s tím, že výše kompenzace by měla být předmětem jednání. Zároveň vyzvala Teherán, aby viníky postavil před soud.

Boeing 737-800 ukrajinských aerolinek byl sestřelen 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště, odkud mířil do Kyjeva. Neštěstí nikdo nepřežil. Írán o tři dny později přiznal, že letadlo sestřelil omylem, protože ho považoval za nepřátelskou střelu. Většinu pasažérů tvořili Íránci a Kanaďané, mnozí z nich měli dvojí občanství. Pět dní před sestřelením letounu Spojené státy útokem z dronu u bagdádského letiště zabily íránského generála Kásema Solejmáního.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že výše kompenzace by měla být předmětem jednání s přihlédnutím k mezinárodní praxi, předpokladem by podle něj mělo být zjištění příčin tragédie a stíhání viníků. "Ukrajinská strana očekává od Íránu návrh technické zprávy o okolnostech sestřelení letounu," uvedl mluvčí ministerstva a dodal, že Írán dosud nedostál svým dřívějším závazkům. "Situace je obzvláště nepřijatelná, protože mluvíme o osudu nevinných lidí," pokračoval. "Ukrajina spolu s dalšími zasaženými státy bude nadále vyvíjet veškeré úsilí, aby byla zajištěna spravedlnost a odpovědné osoby byly postaveny před soud," dodal.

Íránský ministr dopravy a městského rozvoje Mohammad Islámí dnes státní televizi řekl, že Írán finální zprávu o nehodě zaslal zemím, jež se na vyšetřování podílejí.

Podle pravidel OSN má kontrolu nad vyšetřováním Írán, zatímco USA a Ukrajina jsou akreditovány jako země, kde byl letoun vyroben a kde operoval. Vyšetřování se týká také Kanady, kde žila značná část obětí.

Kanaďan íránského původu Habib Haghjoo, kterého sestřelení letounu připravilo o dceru a vnučku, řekl, že sdělením z Teheránu nedůvěřuje. Prioritou je pro něj vyšetřovací zpráva. "Chtějí to ukončit," řekl o Íránu. "My chceme pravdu," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politika USA podle Tálibánu a Íránu prodlužuje afghánskou válku

27.01.2021 14:02 Spojené státy svou politikou přispívají k prodlužování války v Afghánistánu. Shodli se na tom při…

Očkování proti koronaviru podpoří i Tálibán

27.01.2021 10:55 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán slíbilo, že podpoří kampaň očkování proti nemoci covid-19 v…

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama