Írán dělá z jaderné dohody cár papíru, má jasno agentura

Írán dál porušuje mezinárodní dohodu o svém jaderném programu a zvyšuje zásoby obohaceného uranu nad stanovené množství. Uvedla to dnes Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která na dodržování smlouvy dohlíží. Írán podle zprávy MAAE dál obohacuje uran na 4,5 procenta, čímž překračuje limit 3,67 procenta stanovený v dokumentu. Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Teherán začal závazky plynoucí z dohody z roku 2015 postupně porušovat letos, což MAAE potvrdila už v červenci. Íránci pohrozili, že budou s odstupováním od částí úmluvy pokračovat i v září, pokud se ostatní signatáři, tedy Rusko, Čína, Německo, Francie a Británie, nezasadí o zmírnění dopadu amerických sankcí.

Tyto sankce proti Íránu zavedl prezident Donald Trump, který loni oznámil, že Spojené státy od jaderné dohody s Íránem odstupují. Trump si přeje vyjednat novou dohodu, která by se vztahovala i na íránský balistický program. Ostatní signatáři dokumentu se snaží dohodu zachovat.

Irán označuje americké sankce za ekonomickou válku a trvá na tom, že jeho jaderný program je mírový.

Uran obohacený na pět procent stačí pro využití v jediné jaderné elektrárně, kterou má země v Búšehru. Uran používaný v atomových zbraních je obohacen na 90 procent a více. Právě ze snahy vyrobit jadernou zbraň zejména Spojené státy Írán dlouhodobě podezřívají, Teherán to ale popírá.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povstalci dobyli na syrské armádě zpět klíčové město, mají podporu Turecka

27.02.2020 21:46 Aktualizováno Syrští povstalci, které podporuje Turecko, dobyli zpět severosyrské město Sarákib. O bojích dnes…

Írán má 26 úmrtí na koronavirus, Irák prvního nemocného v Bagdádu, Izrael…

27.02.2020 20:49 Aktualizováno V Íránu zemřelo na nákazu novým koronavirem 26 lidí. Novou bilanci dnes oznámilo tamní ministerstvo…

Plošné bombardování Idlibu zasáhlo i školy. Mezi těžce raněnými je nejméně…

27.02.2020 18:05 Syrský Idlib se stal v úterý 25. února dějištěm bezohledných útoků na civilisty. Lékaři bez hranic…

Netanjahuova manželka byla zažalována za hrubé chování, důkazem bude deník…

27.02.2020 16:14 Bývalá hospodyně v domácnosti izraelského premiéra Benjamina Netanjahua zažalovala manželku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama