Írán má přes 1500 obětí koronaviru. V Jordánsku platí zákaz vycházení, Egypt zavřel památky

V Íránu podlehlo koronaviru již 1556 lidí a 20.610 se jím nakazilo. Podle agentury Reuters to dnes ohlásily místní zdravotnické úřady. Počet mrtvých tak za den vystoupal o 123. Írán je jednou z nejhůře zasažených zemí světa, prezident Hasan Rúhání však dnes prohlásil, že by tam krize měla polevit do dvou až tří týdnů.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

Írán "musí udělat vše nutné k tomu, aby se ekonomická produkce vrátila do normálu," prohlásil podle Reuters ve státní televizi Ruhání s tím, že by chtěl již za několik týdnů začít rušit mimořádná ochranná opatření namířená proti dalšímu šíření nákazy. Obvinil rovněž "kontrarevolucionáře" ze spiknutí, jež má omezit ekonomický život v zemi.

Rouhaní v pátek apeloval na Američany, aby vyzvali svou vládu k uvolnění sankcí uvalených na Teherán.

"Sankce vlády USA vedly k tomu, že obyčejní Íránci přicházejí o zdraví, o práci a o příjmy. Přišel čas, aby americký lid křičel na vládu USA a požadoval odpověď... a aby nedovolil další pošpinění americké historie," uvedl íránský prezident. Spojené státy však tento týden naznačily, že sankce rušit nehodlají.

V jordánské metropoli Ammánu se dnes ráno rozezněly sirény, aby obyvatelům čtyřmilionového města připomněly začátek zákazu vycházení. Lidé smějí ven jen v naléhavých případech, zákaz platí na celém území státu do odvolání. Jordánsko má zatím 85 potvrzených případů nákazy, nemoci COVID-19 způsobené virem zatím nikdo podle oficiálních údajů nepodlehl.

Jordánské úřady se podle agentury AP obávají, že by se koronavirus mohl začít rychle šířit. Země už uzavřela pozemní i námořní hranici se Sýrií, Irákem, Egyptem a Izraelem a přerušila všechny lety do zahraničí a ze zahraničí. Počátkem příštího týdne mají jordánské úřady stanovit pro jednotlivé kategorie obyvatel časový plán nákupů. Porušení se má trestat i vězením.

V Kataru, který zatím žádnou oběť choroby neeviduje, bylo podle místní agentury QNA zadrženo deset lidí za porušování režimu karantény. Na Západním břehu Jordánu při pátečních bohoslužbách palestinská policie zadržela dvacet muslimů, kteří nerespektovali zákaz návštěv modliteben. Palestinské úřady zatím registrují 47 případů nákazy, 17 lidí se údajně vyléčilo.

V Iráku na nemoc způsobenou koronavirem zemřelo 14 lidí. V Bagdádu, kde platí týdenní zákaz vycházení, komplikují situaci davy věřících, kteří se snaží navštívit bohoslužby v místních šíitských mešitách.

Egypt dnes oznámil uzavření všech muzeí a archeologických památek včetně slavných pyramid v Gíze. Přístupné pro turisty nebudou od pondělí do konce března. Během této doby budou všechna tato místa dezinfikována, řekl novinářům šéf egyptských památkářů Mustafa Vazírí. V zemi je evidováno 285 nemocných, osm lidí zemřelo.

Zákaz hromadné dopravy a uzavření obchodů platí od dnešního dne na východě občanskou válkou zmítané Libye, přestože z oblasti zatím žádná nákaza hlášena není. Východ země kontrolují síly polního maršála Chalífy Haftara, který soupeří o moc s mezinárodně uznávanou vládou v hlavním městě Tripolisu.

Zastavení letů do čtyř států dnes oznámila letecká společnost Emirates, jedna z největších na světě. Její stroje nebudou kvůli pandemii létat do Nigérie, Německa a Francie, spojení nebude ani s Kennedyho letištěm v New Yorku a letištěm Newark v New Jersey.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko má již 356 obětí koronaviru a přes 18 tisíc nakažených

02.04.2020 21:32 Počet zemřelých po nákaze koronavirem v Turecku dnes vzrostl na 356, za 24 hodin přibylo 79 dalších…

Izraelský ministr zdravotnictví a jeho žena mají koronavirus, Netanjahu v…

02.04.2020 19:53 Aktualizováno Izraelský ministr zdravotnictví Jaakov Licman a jeho manželka Chava se nakazili koronavirem. S…

Koronavirus v muslimských zemích: Boj s COVID-19 komplikují pravidla islámu

02.04.2020 10:57 Pákistán zavedl v reakci na globální pandemii COVID-19 přísná ochranná opatření, včetně uzavření…

Počet obětí koronaviru v Íránu přesáhl 3000, přibylo 138 mrtvých

01.04.2020 14:49 Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3036, za uplynulých 24 hodin přibylo 138 mrtvých. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy