Írán může mít jadernou zbraň do jednoho roku až dvou let, varuje Francie

Pokud bude Írán pokračovat ve vypovídání mezinárodní jaderné dohody z roku 2015, mohl by do jednoho roku až dvou let být schopen vyvinout jadernou zbraň. Podle agentury Reuters to dnes řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Jaderný výbuch
doporučujeme

"Pokud budou pokračovat v opouštění vídeňské úmluvy, tak ano, v relativně krátkém časovém období, tedy za jeden rok až dva, by mohli mít jadernou zbraň, což nepřipadá v úvahu," řekl Le Drian v rozhovoru s rozhlasovou stanicí RTL.

Ministři zahraničí členských států EU budou dnes mimořádně jednat o tom, jak se vyvarovat další eskalace napětí mezi Spojenými státy a Íránem, a o možnostech, jak zabránit šíření jaderných zbraní.

Írán uzavřel v roce 2015 s USA, Německem, Británií, Francií, Ruskem a Čínou dohodu, v níž se zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Americký prezident Donald Trump dohodu dlouhodobě kritizoval s tím, že se nevztahuje na íránský balistický program. V roce 2018 oznámil, že USA od úmluvy odstupují.

Následně Washington začal zavádět proti islámské republice sankce a loni Írán začal části dohody vypovídat. Zároveň ale Teherán evropské signatáře vyzval, aby se snažili dohodu zachovat a Írán ochránit před dopadem amerických sankcí. Írán trvá na tom, že jeho jaderný program je jen pro civilní účely.

Už tak napjatá situace se vyostřila před týdnem, kdy u letiště v Bagdádu raketa Spojených států zabila velitele íránských elitních jednotek Kuds Solejmáního. V neděli Írán oznámil, že se nadále necítí být vázán jadernou dohodou a bude neomezeně pokračovat ve svém jaderném programu. Zároveň však uvedl, že bude stále spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

V noci na středu Írán v odvetě USA za atentát na Solejmáního zaútočil na dvě základny v Iráku, kde jsou američtí vojáci. Podle Trumpa si íránský útok nevyžádal životy Američanů ani Iráčanů.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politické otřesy, uprchlické vlny, revoluce. Politolog popsal, co vyvolá…

04.04.2020 00:01 NÁZOR - Teprve si začínáme uvědomovat rozsah šoku, který způsobila pandemie covid-19, ale musíme si…

V Turecku po 288 dnech hladovky zemřela mladá zpěvačka

03.04.2020 21:22 V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární…

Turecko rozšíří zákaz vycházení, roušky budou povinné

03.04.2020 20:55 V Turecku se kvůli koronaviru rozšíří zákaz vycházení na lidi mladší 20 let a na veřejných místech…

Izrael ohlásil přes 7000 nakažených. Do karantény musel i šéf Mossadu

03.04.2020 12:29 Počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem v Izraeli stoupl na 7030, což je o 173 více než ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy