Írán může mít jadernou zbraň do jednoho roku až dvou let, varuje Francie

Pokud bude Írán pokračovat ve vypovídání mezinárodní jaderné dohody z roku 2015, mohl by do jednoho roku až dvou let být schopen vyvinout jadernou zbraň. Podle agentury Reuters to dnes řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Jaderný výbuch
doporučujeme

"Pokud budou pokračovat v opouštění vídeňské úmluvy, tak ano, v relativně krátkém časovém období, tedy za jeden rok až dva, by mohli mít jadernou zbraň, což nepřipadá v úvahu," řekl Le Drian v rozhovoru s rozhlasovou stanicí RTL.

Ministři zahraničí členských států EU budou dnes mimořádně jednat o tom, jak se vyvarovat další eskalace napětí mezi Spojenými státy a Íránem, a o možnostech, jak zabránit šíření jaderných zbraní.

Írán uzavřel v roce 2015 s USA, Německem, Británií, Francií, Ruskem a Čínou dohodu, v níž se zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Americký prezident Donald Trump dohodu dlouhodobě kritizoval s tím, že se nevztahuje na íránský balistický program. V roce 2018 oznámil, že USA od úmluvy odstupují.

Následně Washington začal zavádět proti islámské republice sankce a loni Írán začal části dohody vypovídat. Zároveň ale Teherán evropské signatáře vyzval, aby se snažili dohodu zachovat a Írán ochránit před dopadem amerických sankcí. Írán trvá na tom, že jeho jaderný program je jen pro civilní účely.

Už tak napjatá situace se vyostřila před týdnem, kdy u letiště v Bagdádu raketa Spojených států zabila velitele íránských elitních jednotek Kuds Solejmáního. V neděli Írán oznámil, že se nadále necítí být vázán jadernou dohodou a bude neomezeně pokračovat ve svém jaderném programu. Zároveň však uvedl, že bude stále spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

V noci na středu Írán v odvetě USA za atentát na Solejmáního zaútočil na dvě základny v Iráku, kde jsou američtí vojáci. Podle Trumpa si íránský útok nevyžádal životy Američanů ani Iráčanů.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rivlin vyzval na recepci fóra o holocaustu k boji proti antisemitismu

22.01.2020 20:17 Izraelský prezident Reuven Rivlin na dnešní recepci, již uspořádal ve své rezidenci v Jeruzalémě,…

Trump pohrozil Iráku. Sankce jsou stále možné

22.01.2020 19:13 Uvalení amerických sankcí na Irák je stále možné. Při dnešní schůzce s iráckým prezidentem Barhamem…

Macron měl v Izraeli incident, z kostela vykázal policistu

22.01.2020 17:31 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zavítal do kostela svaté Anny v Jeruzalémě, kam přijel…

Útok v Íránu. Ozbrojenci zabili velitele basídžů, spolupracoval se…

22.01.2020 16:34 Maskovaní ozbrojenci dnes na jihozápadě Íránu přepadli a zabili místního velitele polovojenských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama