Írán: Normalizace mezi Izraelem a Súdánem je výsledek výkupného

Dohoda o normalizaci vztahů Izraele se Súdánem je "předstíraná" a podařilo se jí dosáhnout díky "výkupnému". V reakci na páteční ohlášení izraelsko-súdánské normalizace to dnes uvedlo íránské ministerstvo zahraničí. Dohodu zprostředkovaly USA stejně jako nedávné podobné úmluvy mezi Izraelem na jedné a Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem na druhé straně.

Írán, ilustrační foto

Ve všech třech případech tak Izrael normalizuje vztahy s muslimskými státy, což předtím učinil jen s Egyptem a Jordánskem prostřednictvím mírových dohod.

"Zaplaťte velké výkupné, přivřete oči nad zločiny páchanými na Palestincích a zmizíte z takzvaného černého seznamu teroristů. Ten seznam je zjevně podvod, stejně jako je předstíraný boj USA proti terorismu. Hanba?" uvedlo íránské ministerstvo.

Súdán sice dal souhlas s normalizací, ale Izrael zatím neuznal. K tomu se musí podle jeho diplomacie vyjádřit parlament, který ještě nezasedá. Armáda v Súdánu loni svrhla tehdejšího prezidenta Umara Bašíra a súdánské instituce jsou zatím provizorní.

Přesto se administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa rozhodla Súdán vyřadit ze seznamu zemí podporujících terorismus. Byl na něm od roku 1993. V Chartúmu působil bývalý vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin a Bašírova vláda tolerovala teroristické skupiny.

Trump vyřazení z teroristického seznamu podmínil tím, že Súdán složí na americké účty 335 milionů dolarů (7,7 miliardy Kč), které poslouží na odškodnění amerických obětí terorismu a jejich rodin za útoky Al-Káidy na velvyslanectví USA v Keni a v Tanzanii v roce 1998.

Bez kritiky se neobešlo ani uzavření dohody se SAE. Ta se dává do souvislosti s prodejem amerických stíhacích letadel F-35, která měl v oblasti zatím jenom Izrael.

Jeho premiér Benjamin Netanjahu s tímto prodejem nikdy nesouhlasil, ale tvrdil, že toto téma není součástí normalizační dohody s emiráty. USA mají podle minulých dohod regionální prodej výkonných zbraní, které by mohly Izrael ohrozit, nejprve konzultovat s izraelskými představiteli. Netanjahu v pátek prohlásil, že o F-35 pro emiráty jednal ministr obrany Benny Ganc v Pentagonu. Ganc to ale okamžitě popřel a řekl, že někteří izraelští představitelé o vyjednávání kontraktu věděli, ale tato jednání zůstala utajena před izraelským bezpečnostním aparátem.

Všechny tři normalizační dohody ostře kritizují Palestinci, podle nichž jde o porušení dosavadní praxe. Podle ní měly arabské země vztahy s Izraelem normalizovat až po vyřešení izraelsko-palestinského sporu o palestinský stát.

SAE ve snaze obhájit normalizaci s Izraelem tvrdily, že dostaly záruku, že Izrael zruší plány anexe okupovaných částí palestinského Západního břehu Jordánu. Netanjahu ale trvá na tom, že tento plán je pouze pozastaven.

Témata: Írán | EuroZprávy.cz

Erdogan chce vyhostit deset velvyslanců

23.10.2021 16:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že velvyslanci deseti zemí, které vyzvaly k…

Americká armáda oznámila, že v Sýrii zabila významného velitele Al-Káidy

23.10.2021 10:14 Americká armáda při pátečním útoku bezpilotního letounu zlikvidovala v Sýrii významného velitele…

V Damašku zaútočili radikálové, exploze zabila 14 lidí

20.10.2021 21:51 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Tálibán odškodnil rodiny zemřelých sebevražedných atentátníků

20.10.2021 11:59 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Izrael ostře kritizuje záměr USA otevřít konzulát pro styky s Palestinci

12.10.2021 12:40 Izrael bude i nadále odmítat plán Washingtonu znovuotevřít v Jeruzalémě konzulát, který sloužil pro…

Guterres vyčetl Tálibánu neplnění slibů. Afghánistánu hrozí humanitární…

11.10.2021 20:53 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů,…

Související:

Právě se děje

reklama