Írán: Normalizace mezi Izraelem a Súdánem je výsledek výkupného

Dohoda o normalizaci vztahů Izraele se Súdánem je "předstíraná" a podařilo se jí dosáhnout díky "výkupnému". V reakci na páteční ohlášení izraelsko-súdánské normalizace to dnes uvedlo íránské ministerstvo zahraničí. Dohodu zprostředkovaly USA stejně jako nedávné podobné úmluvy mezi Izraelem na jedné a Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem na druhé straně.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Ve všech třech případech tak Izrael normalizuje vztahy s muslimskými státy, což předtím učinil jen s Egyptem a Jordánskem prostřednictvím mírových dohod.

"Zaplaťte velké výkupné, přivřete oči nad zločiny páchanými na Palestincích a zmizíte z takzvaného černého seznamu teroristů. Ten seznam je zjevně podvod, stejně jako je předstíraný boj USA proti terorismu. Hanba?" uvedlo íránské ministerstvo.

Súdán sice dal souhlas s normalizací, ale Izrael zatím neuznal. K tomu se musí podle jeho diplomacie vyjádřit parlament, který ještě nezasedá. Armáda v Súdánu loni svrhla tehdejšího prezidenta Umara Bašíra a súdánské instituce jsou zatím provizorní.

Přesto se administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa rozhodla Súdán vyřadit ze seznamu zemí podporujících terorismus. Byl na něm od roku 1993. V Chartúmu působil bývalý vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin a Bašírova vláda tolerovala teroristické skupiny.

Trump vyřazení z teroristického seznamu podmínil tím, že Súdán složí na americké účty 335 milionů dolarů (7,7 miliardy Kč), které poslouží na odškodnění amerických obětí terorismu a jejich rodin za útoky Al-Káidy na velvyslanectví USA v Keni a v Tanzanii v roce 1998.

Bez kritiky se neobešlo ani uzavření dohody se SAE. Ta se dává do souvislosti s prodejem amerických stíhacích letadel F-35, která měl v oblasti zatím jenom Izrael.

Jeho premiér Benjamin Netanjahu s tímto prodejem nikdy nesouhlasil, ale tvrdil, že toto téma není součástí normalizační dohody s emiráty. USA mají podle minulých dohod regionální prodej výkonných zbraní, které by mohly Izrael ohrozit, nejprve konzultovat s izraelskými představiteli. Netanjahu v pátek prohlásil, že o F-35 pro emiráty jednal ministr obrany Benny Ganc v Pentagonu. Ganc to ale okamžitě popřel a řekl, že někteří izraelští představitelé o vyjednávání kontraktu věděli, ale tato jednání zůstala utajena před izraelským bezpečnostním aparátem.

Všechny tři normalizační dohody ostře kritizují Palestinci, podle nichž jde o porušení dosavadní praxe. Podle ní měly arabské země vztahy s Izraelem normalizovat až po vyřešení izraelsko-palestinského sporu o palestinský stát.

SAE ve snaze obhájit normalizaci s Izraelem tvrdily, že dostaly záruku, že Izrael zruší plány anexe okupovaných částí palestinského Západního břehu Jordánu. Netanjahu ale trvá na tom, že tento plán je pouze pozastaven.

Témata: Írán | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael na zkoušku otevřel 15 nákupních center. Experti mají obavy, může…

27.11.2020 16:42 Aktualizováno V Izraeli se dnes na zkoušku otevřelo 15 nákupních center po celé zemi. Úřady budou pečlivě…

Archeolog předložil argumenty pro tezi, že v dochovaném domě žil Kristus

27.11.2020 07:36 Podle britského archeologa existují silné argumenty pro tezi, že v domě v izraelském Nazaretu…

V Izraeli hrozí další volby, sílí roztržka ve vládní koalici

26.11.2020 19:32 V Izraeli sílí roztržka uvnitř vládní koalice. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes znovu…

Pokus o puč a vraždu Erdogana: 337 obžalovaných dostalo doživotí

26.11.2020 14:38 Aktualizováno Soud v Turecku dnes odsoudil k doživotí 337 obžalovaných z účasti na neúspěšném vojenském převratu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama