Írán odmítá postupné rušení amerických sankcí, chce zrušení všech

Írán se nespokojí s postupným rušením sankcí, které vůči němu znovu zavedla předchozí vláda Spojených států kvůli jeho jadernému programu. Teherán požaduje zrušení všech amerických sankcí. Prohlásil to dnes v rozhovoru s íránskou státní televizí Press TV mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Reagoval tak na prohlášení mluvčí americké diplomacie, která komentovala páteční dohodu evropských a íránských činitelů o chystaném úterním jednání o osudu mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 (JCPOA).

"Jak už bylo jasně řečeno mnohokrát, na žádný postupný plán nepřistoupíme. Požadujeme zrušení všech amerických sankcí," uvedl v íránské televizi mluvčí ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh. Reagoval na vyjádření představitelky americké diplomacie Jaliny Porterové, která v pátek uvedla, že jednání o jaderné dohodě se zaměří na "kroky, které bude muset Írán udělat k návratu k plnění jaderné dohody JCPOA" . Porterová také řekla, že jednání bude provázet diskuse o "postupném uvolňování (protiíránských) sankcí".

Zástupci Íránu, Číny, Ruska, Francie, Německa a Británie v pátek on-line hovořili o možném návratu Spojených států k jaderné dohodě a o tom, jak zajistit, aby ji všechny strany plně dodržovaly. Dohodli se také, že se v úterý setkají ve Vídni osobně. Přímé rozhovory mezi Teheránem a Washingtonem se ale neočekávají, Írán takovou možnost odmítá.

"Jednáme jen se členy JCPOA. Našimi partnery budou jen strany známé jako P4+1," uvedl v pátek náměstek íránského ministerstva zahraničí Abbás Arákčí. Arákčí. "Oni ať si jednají s ostatními, jak chtějí. My s Američany nebudeme jednat přímo ani nepřímo," dodal.

Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán - JCPOA, jejímž cílem je zabránit Íránu ve vývoji jaderných zbraní, uzavřely s Teheránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo (P5+1, pět stálých členů RB OSN+Německo). Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Bývalý americký prezident Donald Trump od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Teherán následně začal části dohody porušovat.

Témata: Írán | sankce | USA | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netanjahu může při sestavování nové izraelské vlády počítat s Bennettem

12.04.2021 17:20 Lídr izraelské ultranacionalistické strany Jamina Naftali Bennett dnes řekl, že jeho strana podpoří…

Íránský jaderný provoz v Natanzu se údajně stal terčem teroristického útoku

11.04.2021 21:54 Elektrická distribuční soustava v íránském jaderném provozu v Natanzu se dnes potýkala s problémem.…

Co se stalo s Islámským státem? Muž z Pentagonu objasnil, kam se poděl…

11.04.2021 00:01 NÁZOR - Islámský stát (IS) ohrožoval celý Irák a celou Sýrii a vzbuzoval závažné obavy z terorismu…

Erdogan volá pod ukončení znepokojivého vývoje na východě Ukrajiny

10.04.2021 20:42 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval k ukončení znepokojivého vývoje na východě Ukrajiny a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama