Írán odmítl Guterresovu zprávu o íránských zbraních

Írán dnes odmítl zprávu, v níž generální tajemník OSN António Guterres napsal, že při loňských útocích na ropná zařízení v Saúdské Arábii byly použity zbraně íránského původu. Podle Teheránu byla zpráva určená Radě bezpečnosti OSN napsaná pod vlivem USA a Saúdské Arábie.

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
doporučujeme

Při útocích na saúdskoarabskou ropnou infrastrukturu bylo loni v září použito několik řízených střel, jež mířily také na mezinárodní letiště. Saúdská Arábie tehdy tvrdila, že byly použity rovněž bezpilotní letouny. K útokům se sice přihlásili jemenští šíitští povstalci, které Írán podporuje, ale Saúdská Arábie tvrdí, že za agresí je Írán.

Podle Guterresovy čtvrteční zprávy USA mají v rukou zajištěné zbraně nebo materiál z nich a prokázal se jejich íránský původ. Na některých je označení v perštině, některé byly Íránu dodány v letech 2016 až 2018, což mohlo být porušením rezoluce RB OSN, jež zaštiťuje dohodu o íránském jaderném programu.

Íránské ministerstvo zahraničí v dnešním prohlášení uvedlo, že "Írán popírá tvrzení sekretariátu OSN, jež bylo zřejmě vypracováno pod politickým tlakem ze strany USA a Saúdské Arábie". "Je zajímavé, že je zpráva zveřejněna v době, kdy Spojené státy připravují nebezpečnou rezoluci k prodloužení zbrojního embarga proti Íránu," stojí v íránském prohlášení.

Teherán tento týden požádal Rusko a Čínu, aby tlaku USA na prosazení této rezoluce odolaly. Embargo má vypršet v říjnu. Americká velvyslankyně při OSN Kelly Craftová chce dát návrh rezoluce na prodloužení embarga kolovat v nejbližších dnech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelský premiér Netanjahu přiznal příliš rychlé uvolnění ekonomiky

09.07.2020 22:03 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes přiznal, že vláda otevřela ekonomiku v době epidemie…

Sýrii hrozí podle OSN poprvé od začátku války nedostatek chleba

09.07.2020 21:48 Poprvé od začátku občanské války v roce 2011 hrozí Sýrii vážný nedostatek základní potraviny -…

V Jižní Koreji pátrali po starostovi Soulu, našli ho mrtvého

09.07.2020 20:22 Aktualizováno Starosta Soulu a předpokládaný kandidát v prezidentských volbách Pak Won-sun, po němž dnes…

Soud otevřel cestu k přeměně chrámu Hagia Sofia na mešitu, píše opoziční…

09.07.2020 13:59 Chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), což je dominanta Istanbulu, kterou každoročně navštíví miliony…

Související:

Právě se děje

Další zprávy