Írán přiznal 16 obětí koronaviru, nemocný je i náměstek ministra

Írán dnes ohlásil další tři úmrtí na nový koronavirus. V zemi od minulého týdne zemřelo podle agentury Reuters 16 lidí a úřady potvrdily 95 případů nákazy. Je to ale oficiální údaj, neoficiální zdroje hovoří až o pěti desítkách obětí. V Turecku dnes odklonili letadlo z Teheránu a umístili 132 lidí z jeho paluby do 14denní karantény.

Přidejte svůj názor

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

Sousední Irák a další země v oblasti rozšířily bezpečnostní opatření, jež mají zabránit šíření viru z Íránu. Případy nákazy jsou v šesti arabských státech, píše Reuters

Nové oběti v Íránu jsou dvě starší ženy ze středoíránské provincie Markazí a třetí pochází z Alborzu na severu země, oznámila agentura IRNA. Nakaženo je 95 lidí, ale podezření na infekci je u 900 dalších.

IRNA dnes oznámila, že k nakaženým patří i náměstek ministra zdravotnictví Íradž Harírší. Jeho úřad to potvrdil. Podle tohoto zdroje je náměstek nyní v karanténě. "Testy pana Haríršího, který byl v první linii v boji proti koronaviru, byly pozitivní," sdělil zástupce tiskového oddělení ministerstva. Harírší prý kašle a potí se. V minulosti se vyjádřil ke zprávě o 50 obětech a řekl, že odstoupí, pokud se prokáže čtvrtina z tohoto údaje. Jako první tuto zprávu zveřejnil poslanec za město Kom Ahmad Amírabádí Farahání. Harírší se dožadoval zveřejnění jmen údajných mrtvých. Farahání řekl, že jména byla zveřejněna a že nyní očekává Haríršího rezignaci.

Mezi nakaženými je také poslanec za Teherán Mahmúd Sádeghí. "Mám pozitivní test na koronavirus... Nezbylo mi moc naděje, že můj život na tomto světě bude pokračovat," napsal na twitteru. Zároveň vyzval šéfa íránské justice, aby propustil politické vězně a zabránil tak, že se nakazí. Během trvání nákazy by podle něho měli dostat možnost být se svými rodinami.

Neshodu mezi oficiálními a neoficiálními údaji o počtu zemřelých dnes kritizoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Teherán vyzval, aby ohledně stavu nákazy říkal pravdu. "Spojené státy jsou hluboce znepokojeny informacemi, které naznačují, že íránský režim tají zásadní podrobnosti ohledně epidemie v této zemi," prohlásil Pompeo a dodal, že všechny země by měly naplno spolupracovat s mezinárodními organizacemi.

Íránská státní televize původně oznámila, že má dnes do země přicestovat delegace Světové zdravotnické organizace (WHO), cesta však byla bez sdělení nového termínu odložena. Z íránských zdrojů není jasné, kolik lidí Írán umístil do karantény, agentura Mehr ale oznámila, že jen v Komu bylo hospitalizováno 320 lidí. Íránské úřady zakázaly koncerty, fotbalová utkání a v několika provinciích jsou z preventivních důvodů zavřené školy a univerzity.

Některé sousední země uzavřely hranici s Íránem, další zrušily letecké spoje. Přibývá nakažených v Kuvajtu, Bahrajn potvrdil koronavirus u dalších šesti lidí, kteří z Íránu nedávno přicestovali. Celkový počet nakažených tam vystoupal na 23.

Irák, který má s Íránem rozsáhlé kontakty, zavádí nová ochranná opatření. Zakázal na neurčito vstup cestujícím z Íránu i z Číny a vydal přísná omezení pro cestující z Thajska, Jižní Koreje, Japonska, Itálie a Singapuru. Zákaz se týká lidí, kteří z těchto zemí cestují přímo i s přestupy, ale neplatí pro irácké občany, diplomaty a oficiální delegace.

V Nadžafu, kam směřují často šíitští poutníci a kde byl první případ nákazy v Iráku ohlášen v pondělí, jsou na deset dní zavřené školy, úřady lidem doporučují do města necestovat. Nové čtyři případy dnes Irák ohlásil z Kirkúku na východě země. V Iráku se konají od loňska masové protivládní demonstrace, ale vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr dnes svým stoupencům doporučil, aby z obav před šířením viru od dalších protestů upustili.

Letiště v Dubaji, jedno z nejfrekventovanějších na světě, omezuje lety do Íránu. Spoje do Teheránu ale zatím budou pokračovat. Úřad civilního letectví Spojených arabských emirátů později ale oznámil, že se na týden ruší všechny lety. Dubaj je častou přestupní zastávkou cestujících do okolních zemí.

Vláda v Libanonu se rozhodla omezit lety do zemí zasažených koronavirem a zcela zastavila lety pro poutníky. Libanonští muslimové létají na náboženské poutě do Íránu, Iráku a Saúdské Arábie.

Turecké úřady dnes odklonily civilní letadlo se 140 lidmi na palubě na lince Teherán-Istanbul. Stroj nasměrovaly do Ankary, kde jej po přistání obklopily sanitky a zdravotníci v ochranných oblecích. Turecký ministr zdravotnictví pak oznámil, že lékaři zatím u nikoho na palubě koronavirus neprokázali. Později mají úřady zveřejnit úplné výsledky testů všech pasažérů, z nichž někteří cestovali z nejhůře zasaženého íránského města Kom. Turecko zavřelo hranici s Íránem a omezilo s ním letecký provoz už v neděli, zachovalo však spoje z Teheránu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Istanbulské metro instaluje termokamery, nepustí lidi s horečkou

04.04.2020 17:21 V tureckém Istanbulu instalovali kvůli koronaviru zatím ve třech největších stanicích metra…

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3500, tisíce nakažených v…

04.04.2020 12:52 Počet obětí koronaviru v Íránu se za posledních 24 hodin zvýšil o 158. Celkem tak v zemi na nemoc…

Politické otřesy, uprchlické vlny, revoluce. Politolog popsal, co vyvolá…

04.04.2020 00:01 NÁZOR - Teprve si začínáme uvědomovat rozsah šoku, který způsobila pandemie covid-19, ale musíme si…

V Turecku po 288 dnech hladovky zemřela mladá zpěvačka

03.04.2020 21:22 V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární…

Související:

Právě se děje

Další zprávy