Írán omilostnil 157 lidí zatčených při protivládních protestech

Írán osvobodil 157 lidí zatčených při loňských protivládních demonstracích. Se zprávou přišly íránské justiční orgány ve chvíli, kdy se zdá, že USA jsou připraveny na Teherán, který vůči protestujícím tvrdě zasahoval, uvalit další sankce, píše dnes agentura Reuters.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Tři zdroje obeznámené s tématem Reuters sdělily, že USA by mohly zavést sankce již příští týden, tedy na první výročí možná nejkrvavějšího zásahu proti demonstrantům od íránské islámské revoluce v roce 1979.

Mluvčí íránské justice uvedl, že 157 lidí zatčených z bezpečnostních důvodů je mezi dalšími více než dvěma tisíci osobami omilostněnými íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím u příležitosti událostí, jimiž si Írán připomíná narození proroka Mohameda. Mluvčí také upřesnil, že 157 vězňů bylo odsouzeno za antisystémovou propagandu, účast na výtržnostech, nelegální shromažďování a spolčování a bylo zatčeno v nedávných letech při protivládních protestech.

Podle organizací zabývajících se lidskými právy byly při protestech v roce 2019 zatčeny tisíce lidí. Demonstrace vypukly původně kvůli zvyšujícím se cenám benzinu, lidé ale brzy začali vyjadřovat nespokojenost s politickou situací a požadovat odstoupení vrcholných představitelů země. Podle údajů Amnesty International bylo při protestech v listopadu zabito nejméně 106 lidí ve 21 městech.

Témata: Írán | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rafinérii na severu Iráku zasáhly rakety, k útoku se hlásí Islámský stát

29.11.2020 21:17 Při raketovém útoku byla dnes zasažena rafinérie na severu Iráku. Kvůli požáru musel být provoz…

Věčná válka, věční uprchlíci. Politoložka varuje před patem v Sýrii

29.11.2020 19:21 Aktualizováno NÁZOR - Syrská občanská válka bude trvat již deset let, boje vyústily v nepohodlný pat, země…

Odplata za vraždu jaderného fyzika: Íránský tisk navrhuje útok na…

29.11.2020 17:46 Íránští poslanci dnes podepsali výzvu k pomstě za smrt jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeho. V…

Izrael na zkoušku otevřel 15 nákupních center. Experti mají obavy, může…

27.11.2020 16:42 Aktualizováno V Izraeli se dnes na zkoušku otevřelo 15 nákupních center po celé zemi. Úřady budou pečlivě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama