Írán otevře mešity v "bílých" městech, revoluční gardy odvolaly protiizraelské protesty

V Íránu za posledních 24 hodin zemřelo dalších 47 lidí nakažených koronavirem, uvedl dnes zástupce tamního ministerstva zdravotnictví. Celková bilance mrtvých tak činí 6203. Írán je jednou z nejhůře zasažených zemí na Blízkém východě, k dnešku eviduje celkem 97.424 případů infekce.

Přidejte svůj názor

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda od půlky dubna opatření proti šíření nákazy uvolňuje a prezident Hasan Rúhání dnes oznámil, že od pondělka se ve městech, kde se covid-19 nevyskytuje, otevřou mešity.

Mešity byly uzavřené a náboženská shromáždění byla zakázaná od poloviny března. Lidé v Íránu se od té doby naučili jezdit auty na "drive-in" náboženské obřady. Muslimové mají nyní postní měsíc ramadán.

"Mešity se znovu otevřou ve 132 ´bílých´ městech a obcích. V těchto oblastech budou také obnoveny páteční modlitby," řekl podle Reuters Rúhání. Íránské ministerstvo zdravotnictví zemi rozdělilo na bílou, žlutou a červenou oblast podle počtu nakažených a úmrtí.

Za poslední den v zemi s 83 miliony obyvatel přibylo 976 případů nákazy koronavirem, což je více než o den dříve.

V Íránu už se například otevřela velká nákupní střediska, k čemuž mají výhrady epidemiologové. Uzavřené zůstávají školy a univerzity, zakázány jsou sportovní a kulturní akce. Rúhání dnes řekl, že v plánu je otevřít školy v "bílých" oblastech 16. května.

Naopak zrušeny byly letošní protiizraelské protesty, které se tradičně konají u příležitosti Dne Jeruzaléma. "Skutečností je, že kvůli koronaviru se nenacházíme v normálním stavu, a proto nemůžeme uspořádat shromáždění jako v uplynulých letech," řekl podle agentury DPA mluvčí íránských revolučních gard. Dodal, že je možné, že se akce budou konat v jiné podobě než obvykle, uskuteční se třeba na internetu.

Den Jeruzaléma připadá vždy na poslední pátek postního měsíce ramadánu, letos to je 22. květen. Je věnován akcím proti Izraeli. Svátek vyhlásil v roce 1979 vůdce íránské islámské revoluce Rúholláh Chomejní. Írán neuznává Izrael a podporuje palestinské a libanonské skupiny, které proti němu bojují.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael odrazil hackerský útok na vodovodní síť. Nastala nová éra skryté…

28.05.2020 13:10 Šéf izraelského úřadu pro kybernetickou bezpečnost Jigal Unna dnes uvedl, že Izrael v dubnu odrazil…

Asad stojí před větším problémem než válka, čelí největší krizi za 9 let

28.05.2020 09:36 Syrský prezident Bašár Asad čelí největší krizi za devět let války. Důvodem jsou neshody v rodině,…

V zemích Perského zálivu je už 200 tisíc nakažených

27.05.2020 21:22 Počet nakažených koronavirem se v šesti arabských zemích Perského zálivu za necelý měsíc…

Abbás by se měl vyjádřit k platnosti dohod s Izraelem

27.05.2020 17:42 Mezinárodní trestní soud (ICC), který se chystá rozhodnout o své pravomoci na palestinských územích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy