Írán otevře mešity v "bílých" městech, revoluční gardy odvolaly protiizraelské protesty

V Íránu za posledních 24 hodin zemřelo dalších 47 lidí nakažených koronavirem, uvedl dnes zástupce tamního ministerstva zdravotnictví. Celková bilance mrtvých tak činí 6203. Írán je jednou z nejhůře zasažených zemí na Blízkém východě, k dnešku eviduje celkem 97.424 případů infekce.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda od půlky dubna opatření proti šíření nákazy uvolňuje a prezident Hasan Rúhání dnes oznámil, že od pondělka se ve městech, kde se covid-19 nevyskytuje, otevřou mešity.

Mešity byly uzavřené a náboženská shromáždění byla zakázaná od poloviny března. Lidé v Íránu se od té doby naučili jezdit auty na "drive-in" náboženské obřady. Muslimové mají nyní postní měsíc ramadán.

"Mešity se znovu otevřou ve 132 ´bílých´ městech a obcích. V těchto oblastech budou také obnoveny páteční modlitby," řekl podle Reuters Rúhání. Íránské ministerstvo zdravotnictví zemi rozdělilo na bílou, žlutou a červenou oblast podle počtu nakažených a úmrtí.

Za poslední den v zemi s 83 miliony obyvatel přibylo 976 případů nákazy koronavirem, což je více než o den dříve.

V Íránu už se například otevřela velká nákupní střediska, k čemuž mají výhrady epidemiologové. Uzavřené zůstávají školy a univerzity, zakázány jsou sportovní a kulturní akce. Rúhání dnes řekl, že v plánu je otevřít školy v "bílých" oblastech 16. května.

Naopak zrušeny byly letošní protiizraelské protesty, které se tradičně konají u příležitosti Dne Jeruzaléma. "Skutečností je, že kvůli koronaviru se nenacházíme v normálním stavu, a proto nemůžeme uspořádat shromáždění jako v uplynulých letech," řekl podle agentury DPA mluvčí íránských revolučních gard. Dodal, že je možné, že se akce budou konat v jiné podobě než obvykle, uskuteční se třeba na internetu.

Den Jeruzaléma připadá vždy na poslední pátek postního měsíce ramadánu, letos to je 22. květen. Je věnován akcím proti Izraeli. Svátek vyhlásil v roce 1979 vůdce íránské islámské revoluce Rúholláh Chomejní. Írán neuznává Izrael a podporuje palestinské a libanonské skupiny, které proti němu bojují.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AP: Spojené státy kvůli Rusku vyslaly do Sýrie další posily

19.09.2020 20:54 Spojené státy vyslaly dalších téměř 100 vojáků a několik obrněných vozidel do východní Sýrie v…

S pompézními svatbami je konec. Epidemie utnula kontroverzní tradici v…

19.09.2020 14:15 Ve slavnostním účesu a nalíčení je Ayse Kelesová nádhernou nevěstou. Je ráda, že se jí podařilo…

Armáda našla v bejrútském přístavu 1,3 tuny zábavní pyrotechniky

19.09.2020 13:32 Libanonská armáda našla při prohledávání zničeného bejrútského přístavu 1,3 tuny zábavní…

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama