Írán oznámil 514 obětí epidemie Covid-19, mezi nakaženými je poradce Chameneího

V Íránu je potvrzeno více než 11.000 případů nákazy novým koronavirem a 514 mrtvých. Oznámil to dnes zástupce tamního ministerstva zdravotnictví. Oproti čtvrtku se počet nakažených zvýšil o více než 1000 lidí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
doporučujeme

Teherán ve čtvrtek hlásil 10.075 nemocných, dnes uvádí 11.364. Počet úmrtí se zvýšil o necelých sto, ze čtvrtečních 429 na nynějších 514, píše Reuters.

Náčelník generálního štábu Mohammad Hosejn Bákerí uvedl, že armáda dostala příkaz podílet se na boji proti šíření koronaviru. Vojáci do 24 hodin zajistí, aby byly ulice měst prázdné. Bákerí řekl, že nově zřízená komise byla pověřena na operaci dohlédnout. Armáda se má postarat o to, aby nikdo nebyl "v obchodech, na ulicích ani na silnicích".

"Příštích deset dní budou Íránci pod dohledem buď prostřednictvím internetu nebo, v případě nutnosti, telefonu a také osobní kontroly. Přijde se tak na ty, u nichž bude podezření, že jsou nemocní," sdělil Bákerí.

Neřekl ale, jakým způsobem budou vojáci postupovat, zda budou zatýkat nebo lidi pouze vyzývat, aby šli domů. Podle úřadů Íránci neberou dostatečně vážně doporučení, aby se vyhnuli cestování a zůstali raději doma.

Írán v minulých dnech navštívila delegace Světové zdravotnické organizace (WHO). Konstatovala, že se Íránci "solidně" zlepšili v laboratorních zkouškách, schopnosti informovat lidi o rizicích nákazy i v léčbě nemocných. Richard Brennan, který ve skupině byl, řekl, že je třeba udělat ještě víc a vycházet ze zkušeností jiných zemích, například Číny.

Írán má z blízkovýchodních zemí nejvíc nakažených i úmrtí. Ušetřeni nejsou ani tamní duchovní a politici. Státní televize dnes oznámila, že se nakazil i blízký poradce osmdesátiletého duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Poradce Alí Akbar Velájatí je nyní v izolaci. Chameneí sám se nedávno zúčastnil ceremoniálu sázení stromu a měl na rukou rukavice. Mezi zemřelými Íránci je i poradce ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Íránu stoupl počet nakažených o více než 3000

28.03.2020 12:14 V Íránu za posledních 24 hodin přibylo 3076 potvrzených případů nákazy koronavirem, počet úmrtí se…

Erdogan vyzval Turky k dobrovolné karanténě

27.03.2020 21:35 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes kvůli šíření nákazy koronavirem vyzval obyvatele…

Íránští vědci vyvíjejí centrifugy nové generace. Průlom v jaderném…

27.03.2020 15:56 Íránská agentura pro atomovou energii vyvinula a začala vyrábět centrifugy nové generace na…

Izrael zapojí do "války" s koronavirem i 500 vojáků

27.03.2020 10:29 Izrael nasadí armádu, aby spolu s policisty bránila šíření koronaviru. V zemi je nyní 3035…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama