Konec embarga OSN: Írán nepočítá s velkými nákupy zbraní, oznámil Zaríf

Írán je ve své obraně soběstačný a nepotřebuje nakupovat zbraně ve velkém po dnešním skončení dlouhodobého zbrojního embarga Organizace spojených národů (OSN). Oznámilo to íránské ministerstvo zahraničí v prohlášení zveřejněném ve státních médiích.

Nový íránský tank Karrar
doporučujeme

Írán dnes označil konec embarga za "významný den pro mezinárodní společenství ... navzdory snahám amerického režimu". "Dnešní normalizace íránské obranné spolupráce se světem je přínosem pro multilateralismus, mír a bezpečnost v našem regionu," napsal na twitter íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnešní oznámení Íránu o skončení embarga rezolutně odmítl. "Spojené státy jsou připraveny využít své úřady k uvalení sankcí na jakéhokoli člověka či subjekt, který se bude materiálně podílet na dodávkách, prodeji či přesunech konvenčních zbraní do Íránu či z Íránu. Stejně tak budou sankce uvaleny na ty, kdo poskytnou technický výcvik, finanční podporu nebo služby vztahující se k těmto zbraním," uvedl Pompeo v prohlášení.

"Posledních deset let se země zdržely prodeje zbraní Íránu na základě různých opatření OSN. Pokud se nyní nějaký stát tomuto zákazu vzepře, jasně ukáže, že dává přednost podněcování konfliktů a napětí před podporou míru a bezpečnosti," dodal.

Přestože Teherán tvrdí, že žádný nákup zbraní neplánuje, teoreticky by se podle agentury AP mohl pokusit své zbrojní vybavení pocházející z dob před islámskou revolucí z roku 1979 zmodernizovat.

Írán, jehož ekonomika je velmi postižena rozsáhlými americkými sankcemi, by se také mohl pokusit prodat do zahraničí zbraně vlastní výroby. V praxi se ale bude většina států zbrojním obchodům s Íránem vyhýbat v obavách z americké finanční odplaty, píše AP.

Konec embarga byl stanoven v rámci jaderné dohody Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015. Americký prezident Donald Trump, který v roce 2018 rozhodl o jednostranném odstoupení USA od této dohody, se snažil Radu bezpečnosti OSN přesvědčit, aby zbrojní embargo prodloužila. To se nicméně Trumpově vládě nepodařilo. V září proto Bílý dům oznámil, že jednostranně obnovuje veškeré sankce vůči Íránu zavedené dříve OSN.

Americká obranná zpravodajská agentura už v roce 2019 předpověděla, že se Írán po skončení embarga může pokusit koupit ruské stíhačky Su-30, cvičná vojenská letadla Jak-130, tanky T-90 a případně ruský protiletadlový raketový systém S-400. Prodat své zbraně do Íránu by mohla i Čína.

Teherán dnes zdůraznil, že se k žádným velkým nákupům zbraní nechystá. "Obranná doktrína Íránu silně závisí na jeho lidu a vlastních schopnostech. Nekonvenční zbraně, zbraně hromadného ničení a vlna nákupů konvenčních zbraní nemají v íránské obranné doktríně místo," uvádí se v prohlášení íránského ministerstva zahraničí.

Západní vojenští analytici tvrdí, že Irán často zveličuje svůj zbrojní potenciál, ale obávají se jeho programu balistických raket dlouhého doletu, který přispěl k tomu, že Washington opustil íránskou jadernou dohodu, napsala agentura Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netanjahu může při sestavování nové izraelské vlády počítat s Bennettem

12.04.2021 17:20 Lídr izraelské ultranacionalistické strany Jamina Naftali Bennett dnes řekl, že jeho strana podpoří…

Íránský jaderný provoz v Natanzu se údajně stal terčem teroristického útoku

11.04.2021 21:54 Elektrická distribuční soustava v íránském jaderném provozu v Natanzu se dnes potýkala s problémem.…

Co se stalo s Islámským státem? Muž z Pentagonu objasnil, kam se poděl…

11.04.2021 00:01 NÁZOR - Islámský stát (IS) ohrožoval celý Irák a celou Sýrii a vzbuzoval závažné obavy z terorismu…

Erdogan volá pod ukončení znepokojivého vývoje na východě Ukrajiny

10.04.2021 20:42 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval k ukončení znepokojivého vývoje na východě Ukrajiny a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama