Írán pohrozil, že přestane plnit další závazky z jaderné dohody

Írán pohrozil, že odstoupí od plnění dalších zásadních závazků plynoucích z dohody o jeho jaderném programu z roku 2015. Mluvčí tamní vlády dnes totiž uvedl, že pokud Evropa nenabídne do konce týdne nové podmínky, které Íránu umožní prodej ropy na mezinárodním trhu navzdory americkým sankcím, bude Teherán nucen odstoupit od dalších bodů dohody. Plnit ji přestal plnit už ve dvou předchozích fázích. Do Francie a Ruska dnes odjeli vyjednávat íránští diplomaté.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která je pověřená plnění dohody kontrolovat, minulý týden konstatovala, že Írán oproti dojednaným podmínkám navyšuje své zásoby obohaceného uranu a navíc začal obohacovat uran na 4,5 procenta, přičemž strop daný dohodou je 3,67 procenta.

Krizi kolem dohody vyvolaly Spojené státy, které od ní loni odstoupily a obnovily protiíránské sankce, čímž ochromily obchod s íránskou ropou. Zbylí signatáři dohody, mezi nimiž jsou tři evropské země - Británie, Francie a Německo - a také Rusko a Čína, si přejí, aby Írán dohodu dále plnil. Evropané slíbili, že vytvoří mechanismus, který umožní navzdory sankcím ropu prodávat, zatím se to ale nestalo.

Mluvčí íránské vlády dnes řekl, že pokud do konce týdne Evropané nenabídnou způsob prodeje ropy, je Írán připraven k zásadnímu kroku a od dohody dále odstoupí.

Dnes bude v Moskvě jednat šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf a do Paříže odjel vyjednávat jeho náměstek. "Íránská ropa by měla být nakupována a peníze za ni by měly být Íránu dostupné. To je námětem našich jednání," řekl k tomu vládní mluvčí.

Agentura AP připomíná, že nyní není jasné, jak by takový požadavek mohl být naplněn. Z amerických sankcí totiž plyne, že každý, kdo koupí íránskou ropu, se sám vystavuje sankčním opatřením a bude vyřazen z amerického finančního trhu.

Smyslem jaderné dohody známé jako JCPOA bylo zbrzdit íránský jaderný program, zamezit mu tak ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mírové využívání jaderných technologií. Podle nynější americké administrativy, která se na dojednání smlouvy nepodílela, je smlouva neúčinná a jenom dočasná. Washington chce Írán přinutit k novým vyjednáváním.

Mluvčí vlády v Teheránu dnes neupřesnil, jakým způsobem se Írán chystá dohodu dále vypovídat. Podle AP by mohl obnovit provoz výkonných odstředivek na obohacování uranu, které musel v rámci dohody odstavit, anebo by mohl zvýšit práh obohacování. Írán zdůrazňuje, že pokud přestane být cílem sankcí, může se rychle k plnění dohody vrátit. "Oznámíme svůj třetí krok Evropanům písemně, pokud do čtvrtka nepřijmou nezbytná opatření," řekl ministr Zaríf v neděli.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Turecku rekordně přibylo mrtvých s covid-19

09.04.2020 19:21 V Turecku se za poslední den zvýšila bilance obětí koronaviru nejvíce od začátku epidemie, zemřelo…

Covid-19 zasáhne ramadán. Chameneí naznačil, že společné modlitby nebudou

09.04.2020 14:15 Aktualizováno Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes upozornil Íránce na to, že o muslimském postním…

Islámský stát pokládá covid-19 za boží zásah proti křižákům, píše Politico

09.04.2020 10:03 Zatímco svět se uzavřel a zaměřil na počítání ztrát způsobených šířením koronaviru, teroristická…

Syrská armáda podle vyšetřovatelů spáchala v roce 2017 chemické útoky

08.04.2020 20:24 Aktualizováno Letectvo syrského prezidenta Bašára Asada podle závěrů vyšetřovacího týmu Organizace pro zákaz…

Související:

Právě se děje

Další zprávy