Írán pohrozil, že přestane plnit další závazky z jaderné dohody

Írán pohrozil, že odstoupí od plnění dalších zásadních závazků plynoucích z dohody o jeho jaderném programu z roku 2015. Mluvčí tamní vlády dnes totiž uvedl, že pokud Evropa nenabídne do konce týdne nové podmínky, které Íránu umožní prodej ropy na mezinárodním trhu navzdory americkým sankcím, bude Teherán nucen odstoupit od dalších bodů dohody. Plnit ji přestal plnit už ve dvou předchozích fázích. Do Francie a Ruska dnes odjeli vyjednávat íránští diplomaté.

Írán, ilustrační foto

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která je pověřená plnění dohody kontrolovat, minulý týden konstatovala, že Írán oproti dojednaným podmínkám navyšuje své zásoby obohaceného uranu a navíc začal obohacovat uran na 4,5 procenta, přičemž strop daný dohodou je 3,67 procenta.

Krizi kolem dohody vyvolaly Spojené státy, které od ní loni odstoupily a obnovily protiíránské sankce, čímž ochromily obchod s íránskou ropou. Zbylí signatáři dohody, mezi nimiž jsou tři evropské země - Británie, Francie a Německo - a také Rusko a Čína, si přejí, aby Írán dohodu dále plnil. Evropané slíbili, že vytvoří mechanismus, který umožní navzdory sankcím ropu prodávat, zatím se to ale nestalo.

Mluvčí íránské vlády dnes řekl, že pokud do konce týdne Evropané nenabídnou způsob prodeje ropy, je Írán připraven k zásadnímu kroku a od dohody dále odstoupí.

Dnes bude v Moskvě jednat šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf a do Paříže odjel vyjednávat jeho náměstek. "Íránská ropa by měla být nakupována a peníze za ni by měly být Íránu dostupné. To je námětem našich jednání," řekl k tomu vládní mluvčí.

Agentura AP připomíná, že nyní není jasné, jak by takový požadavek mohl být naplněn. Z amerických sankcí totiž plyne, že každý, kdo koupí íránskou ropu, se sám vystavuje sankčním opatřením a bude vyřazen z amerického finančního trhu.

Smyslem jaderné dohody známé jako JCPOA bylo zbrzdit íránský jaderný program, zamezit mu tak ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mírové využívání jaderných technologií. Podle nynější americké administrativy, která se na dojednání smlouvy nepodílela, je smlouva neúčinná a jenom dočasná. Washington chce Írán přinutit k novým vyjednáváním.

Mluvčí vlády v Teheránu dnes neupřesnil, jakým způsobem se Írán chystá dohodu dále vypovídat. Podle AP by mohl obnovit provoz výkonných odstředivek na obohacování uranu, které musel v rámci dohody odstavit, anebo by mohl zvýšit práh obohacování. Írán zdůrazňuje, že pokud přestane být cílem sankcí, může se rychle k plnění dohody vrátit. "Oznámíme svůj třetí krok Evropanům písemně, pokud do čtvrtka nepřijmou nezbytná opatření," řekl ministr Zaríf v neděli.

Výbuch rozmetal centrum Kábulu, několik mrtvých a zraněných

03.08.2021 20:11 Aktualizováno Centrum afghánského hlavního města Kábulu dnes podle svědků zasáhla silná exploze, která si podle…

Izraelský soud navrhl kompromis ve sporu o vystěhování Palestinců

02.08.2021 17:30 Izraelský nejvyšší soud dnes navrhl kompromisní řešení, které by mohlo zabránit vystěhování…

Turecko v plamenech. Kvůli masivním požárům evakuují tisíce turistů

31.07.2021 21:57 Aktualizováno Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, které se již rozšířily i k některým…

Arabský svět před výbuchem? Region čelí dlouho neřešeným výzvám

31.07.2021 21:57 Aktualizováno NÁZOR - Uplynulý týden ukázal, že arabské režimy tvrdě potlačují projevy nesouhlasu, ale již mnohem…

Izrael jako první na světě nabídne přeočkování třetí dávkou seniorům

29.07.2021 20:23 Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech…

Cestující, učitelé i studenti. V Pákistánu se očkování stane nutností

29.07.2021 18:19 Pákistán od prvního srpna zakáže leteckou dopravu pro všechny, kdo se nebudou moci prokázat…

Izrael umožní očkovat děti od pěti let, pokud jim hrozí vážný průběh covidu

28.07.2021 20:33 Izrael od 1. srpna umožní očkovat proti covidu-19 děti ve věku pěti až 11 let, kterým by při nákaze…

Do Afghánistánu se údajně přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

28.07.2021 12:26 Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a…

NATO podporuje Afghánistán a jednání o urovnání konfliktu, řekl Stoltenberg

27.07.2021 13:17 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes vyzval afghánského prezidenta…

Izrael pode zprávy HRW spáchal v květnových bojích v Gaze válečné zločiny

27.07.2021 11:01 Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) obvinili Izrael z válečných zločinů…

Související:

Právě se děje