Írán popraví údajného špióna. Dle soudu přivedl CIA na stopu Solejmáního

Teherán oznámil, že brzy popraví íránského občana, který poskytl zpravodajským službám Spojených států a Izraele údaje o poloze íránského generála Kásema Solejmáního, což vedlo k jeho lednovému zabití Američany v iráckém Bagdádu.

Trest smrti
doporučujeme

S odkazem na dnešní sdělení íránské justice o tom napsala agentura Reuters

"Mahmúd Músaví Madžd, jeden ze špionů (americké) CIA a (izraelského) Mossadu byl odsouzen k smrti. Poskytl našim nepřátelům informace o poloze mučedníka Solejmáního," uvedl dnes mluvčí íránské justice Gholámhosejn Esmáílí.

"Poskytl bezpečnostní informace o íránských ozbrojených složkách, zejména o (íránských revolučních) gardách, izraelským a americkým zpravodajským službám," doplnil Esmáílí. Podle Reuters nicméně mluvčí výslovně neuvedl, zda informace vynesené odsouzeným byly spojené se zabitím Solejmáního v Iráku. Rozsudek podle mluvčího vynesl revoluční soud a potvrdil jej nejvyšší soud. "Bude popraven brzy," uvedl Esmáílí.

Později íránská justice v prohlášení uvedla, že odsouzení Madžda nesouvisí s "teroristickým činem americké vlády", čímž odkazovala na americký útok na Solejmáního. "Celé soudní řízení v případě tohoto špiona (...) se uskutečnilo dávno před Solejmáního mučednictvím," stálo v prohlášení, podle něhož byl odsouzený zatčen už v říjnu 2018.

Činitelé neuvedli, zda je případ spojen s oznámením Íránu z loňského léta, že zadržel 17 špionů pracujících pro CIA, z nichž někteří byli později odsouzeni k smrti. Podle Reuters také neuvedli, zda Madždův případ souvisí s únorovým oznámením Íránu, že byl v islámské republice odsouzen k smrti muž, který špehoval pro CIA a pokoušel se vynést informace o íránském jaderném programu.

Kásem Solejmání, který velel zahraničním operacím elitních íránských jednotek Kuds, dohlížel na íránský jaderný program a byl považován za architekta íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek. Washington jej označoval za strůjce útoků s Íránem spřízněných milic na americké vojáky v regionu. Solejmání byl zabit v noci na 3. ledna 2020 při americkém útoku dronem u letiště v Bagdádu.

Smrt jednoho z nejvýznamnějších představitelů režimu v Teheránu vyvolala odvetný raketový útok na irácké základny, na nichž byli i američtí vojáci, a také obavy z rozsáhlejšího regionálního konfliktu. Při íránském útoku 8. ledna nepřišel o život žádný americký voják a bezprostředně po útoku také nebyla hlášena rozsáhlá zranění, později bylo ale stovkám vojáků diagnostikováno traumatické poranění mozku.

Několik hodin po íránském zásahu v Iráku, íránské síly sestřelily krátce po startu z teheránského letiště ukrajinské letadlo se 176 lidmi na palubě. Neštěstí nikdo nepřežil. Írán až po třech dnech přiznal, že jeho armáda letadlo sestřelila neúmyslně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelský premiér Netanjahu přiznal příliš rychlé uvolnění ekonomiky

09.07.2020 22:03 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes přiznal, že vláda otevřela ekonomiku v době epidemie…

Sýrii hrozí podle OSN poprvé od začátku války nedostatek chleba

09.07.2020 21:48 Poprvé od začátku občanské války v roce 2011 hrozí Sýrii vážný nedostatek základní potraviny -…

V Jižní Koreji pátrali po starostovi Soulu, našli ho mrtvého

09.07.2020 20:22 Aktualizováno Starosta Soulu a předpokládaný kandidát v prezidentských volbách Pak Won-sun, po němž dnes…

Soud otevřel cestu k přeměně chrámu Hagia Sofia na mešitu, píše opoziční…

09.07.2020 13:59 Chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), což je dominanta Istanbulu, kterou každoročně navštíví miliony…

Související:

Právě se děje

Další zprávy