Írán porušuje jadernou dohodu. Podle MAAE zprovozňuje pokročilé centrifugy

Írán začal v podzemním komplexu v Natanzu plnit pokročilé centrifugy na obohacování uranu hexafuloridem uranu, který je meziproduktem při výrobě jaderného paliva. Informovala o tom dnes Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která je pověřená dohledem nad íránským jaderným programem.

Írán tímto krokem porušuje dohodu z roku 2015, v níž se zavázal omezit aktivity ve svých jaderných provozech.

Podle agentury Reuters nejde o první porušení dohody z íránské strany. Teherán začal jednotlivé body vypovídat kvůli postupu USA, které jednostranně od dohody v roce 2018 odstoupily a obnovily protiíránské sankce.

Podle nového sdělení MAAE zprovozňuje Írán centrifugy IR-2m, i když dohoda mu ukládá, aby využíval jenom méně výkonné centrifugy IR-1. MAAE už v minulosti upozornila, že Íránci v Natanzu instalují kaskádu centrifug IR-2m.

"Agentura 14. listopadu ověřila, že Írán začal v továrně na obohacování v Natanzu nedávno nainstalovanou kaskádu 174 centrifug IR-2m plnit UF6 (plynným hexafluoridem uranu)," uvádí nová zpráva MAAE datovaná 17. listopadem.

Smyslem dohody z roku 2015 bylo zpomalit íránský jaderný program a zabránit tak Teheránu získat případně jadernou zbraň, protože panovalo podezření, že o to usiluje. Teherán ale trvale popírá, že by jeho aktivity sledovaly vojenské cíle. Výměnou za podpis dlouho vyjednávané dohody získal zrušení mezinárodních sankcí. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa považuje dohodu za neúčinnou a chce Teherán přinutit znovu vyjednávat. Americké sankce závažně poškozují íránskou ekonomiku.

MAAE v předchozí listopadové zprávě konstatovala, že Írán pokračuje ve zvyšování zásob obohaceného uranu a obohacuje ho na vyšší než povolenou hodnotu. Inspektoři k 2. listopadu zjistili, že v íránských skladech dvanáctkrát více obohaceného uranu, než předpokládala dohoda. Dohoda z roku 2015 povolovala Íráncům držet zásoby necelých 203 kilogramů, teď má přes 2440 kilogramů. Obohacovat mohl jenom do 3,67 procenta, ale nyní má uran obohacený až na 4,5 procenta. Signatáři dokumentu byly kromě USA a Íránu Rusko, Čína, Francie, Británie a Německo.

Před uzavřením dohody v roce 2015 Írán ve výkonných odstředivkách obohacoval uran na 20 procent, vždy ale popíral, že usiluje o jadernou zbraň. Při obohacování se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, zatímco pro jaderné zbraně je zapotřebí obohacení nad 85 procent.

Související

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

Více souvisejících

Írán Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) jaderný výzkum jaderná dohoda s Íránem

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 7 hodinami

před 7 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis truchlí. Zemřela mu žena Samantha ve věku 53 let

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy