Írán pozastavil popravu tří mužů odsouzených za protesty. Soud jejich případ prověří

Íránské úřady odložily popravu tří mladíků odsouzených za účast v listopadových protivládních protestech. Íránský nejvyšší soud rozhodl, že jejich případ znovu prověří, informovala dnes agentura AP s odvoláním na íránskou státní televizi.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Íránský odvolací soud rozsudek smrti nad třemi muži ve věku mezi 26 a 28 lety v úterý potvrdil. Svůj výrok zdůvodnil tím, že na mobilních telefonech odsouzených se našly důkazy svědčící o tom, že muži během demonstrací zapalovali autobusy a zakládali požáry ve veřejných budovách.

Potvrzení rozsudku smrti nad mladíky, jehož cílem bylo podle lidskoprávních aktivistů odradit lidi od dalších protestů, vyvolalo v Íránu vlnu nevole. Výzva ke zrušení popravy se tento týden na íránském twitteru dočkala více než čtyř milionů přeposlání a připojila se k ní i řada vlivných íránských osobností, včetně bývalého viceprezidenta, hráče národního fotbalového týmu či oblíbených herců. Proti popravě se na twitteru vyjádřil také šéf Bílého domu Trump.

"Věříme, že bude rozsudek smrti anulován vzhledem k tomu, že jeden z členů nejvyššího soudu se již vyslovil proti němu," uvedla v prohlášení obhajoba.

Demonstrace, které se rozpoutaly loni v listopadu v Íránu, byly reakcí na zvýšení cen ropy, rostoucí chudobu, nezaměstnanost a inflaci. Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International uvedla, že při nepokojích zahynulo nejméně 300 lidí, z nichž mnohé zastřelili příslušníci bezpečnostních sil. Tisíce dalších účastníků demonstrací byly zadrženy.

Protestní akce ukázaly rostoucí nespokojenost Íránců se stavem hospodářství země, který se prudce zhoršil od května 2018, kdy americký prezident Donald Trump uvalil na Írán přísné sankce poté, co Spojené státy jednostranně odstoupily od dohody o íránském jaderném programu, již s Teheránem uzavřely světové mocnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na obranný průmysl

12.08.2020 19:39 Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal…

Více než polovina bejrútských nemocnic je podle WHO mimo provoz

12.08.2020 18:13 Po ničivém výbuchu z minulého týdne je více než polovina zdravotnických zařízení v libanonském…

Irák zrušil návštěvu tureckého ministra, kvůli incidentu na hranicích

12.08.2020 07:25 Irák zrušil nadcházející návštěvu tureckého ministra obrany kvůli incidentu, během nějž byli v…

Libanon eviduje rekordní denní nárůst případů covidu-19

11.08.2020 21:50 Libanon dnes hlásí rekordní nárůst případů nákazy koronavirem. Nemoc covid-19 se tam za uplynulý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama