Írán překazil atentát, útočníci chtěli odpálit tunel pod šéfem elitních jednotek Al-Kuds

Vysoký představitel íránských revolučních gard dnes uvedl, že Teherán překazil pokus o atentát na Kásema Solejmáního, šéfa elitních jednotek Al-Kuds. O život velitele podle tohoto činitele usilovali příslušníci tajných služeb Izraele a nejmenovaných arabských zemí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Al-Kuds jsou odnoží íránských revolučních gard, odpovědné za operace v zahraničí. Sdělení íránských úřadů nelze podle agentury Reuters nezávisle ověřit.

Podle představitele revolučních gard měli atentátníci v úmyslu koupit pozemek, který leží vedle hrobu Solejmáního otce v jihovýchodní provincii Kermán. Z něj chtěli vykopat tunel, který by vedl pod místo, kde měl Solejmání stát při náboženské slavnosti, a naplnit ho výbušninami. Úřady údajně v souvislosti s pokusem o atentát zadržely blíže neurčený počet lidí, kteří na plánu pracovali několik let.

Ačkoliv Teherán přímo neuvedl, jaké arabské země se na zmíněném plánu spolupodílely, agentura Reuters připomíná, že Írán má napjaté vztahy se Saudskou Arábií, která je spojencem USA.

Jednotky Al-Kuds podporují například snažení syrského prezidenta Bašára Asada, libanonské hnutí Hizballáh a pomáhaly také ozbrojencům při boji s radikálními sunnitskými islamisty z organizace Islámský stát (IS). Díky jejich úspěchům se stal Solejmání ústřední postavou rozšiřování íránského vlivu na Blízkém východě, proti čemuž Spojené státy, Saúdská Arábie a Izrael dlouhodobě bojují.

Izrael opakovaně bombardoval základny Al-Kuds v Sýrii a v srpnu tyto jednotky obvinil z toho, že plánují "smrtící útoky bezpilotních letounů". Ministr zahraničí Jisrael Katz tehdy podle izraelských médií prohlásil, že Izrael pracuje na tom, aby se Solejmáního zbavil.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Schwarzenberg zuří: To je obzvláště hnusné a bídné

14.10.2019 10:54 Bývalý šéf české diplomacie a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg rozebral invazi Turků do…

Utne EU export zbraní do Turecka? Začalo důležité jednání

14.10.2019 10:27 Země Evropské unie by se dnes měly shodnout na zastavení vývozu zbraní do Turecka, a to kvůli jeho…

Syrská armáda se dohodla s Kurdy, pronikla do města u hranice s Tureckem

14.10.2019 09:37 Syrská vládní vojska po dohodě se syrskými Kurdy pronikla do města Tall Tamir, které se nachází na…

Francie má obavy o své vojáky v Sýrii, podnikne kroky k jejich zabezpečení

14.10.2019 07:46 Francie v noci na dnešek ohlásila, že podnikne kroky s cílem zajistit bezpečí francouzským vojákům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama