Írán prý souhlasí s odškodněním cizinců za lednový pád letadla v Teheránu

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová.

Boeing 737-800 společnosti Ukraine International Airlines
doporučujeme

Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Diplomaté ze zemí, jejichž občané při incidentu zahynuli, dlouhodobě tlačí na Írán, aby více spolupracoval na vyšetřování a aby rodinám obětí vyplatil finanční kompenzace.

Objasnění okolností sestřelu dlouho blokoval spor o analýzu dat z letových záznamníků. Teherán, který vyšetřování formálně vede, nebyl schopen data získat, a to i kvůli výrazně poničeným záznamníkům. Islámská republika se nejprve snažila získat ze zahraničí potřebné vybavení, na konci června ale francouzský Úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA) oznámil, že Írán souhlasí s vydáním záznamníků.

Práce na obnovení a stažení dat ze dvou černých skříněk, které zaznamenávají letové údaje a hovory v kokpitu, začnou podle BEA 20. července v Paříži. Přítomen bude i tým z Kanady, která má mimořádný zájem na vysvětlení události, neboť při neštěstí zahynulo i 57 kanadských občanů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bejrútem otřásla masivní exploze. Zemřelo nejméně 10 lidí

04.08.2020 19:04 Aktualizováno Libanonskou metropolí Bejrútem dnes odpoledne otřásly silné výbuchy, které podle agentury Reuters…

Covid-19 se rychle šíří ve válkou zmítaném Jemenu, zemřelo již 500 lidí

04.08.2020 16:27 Ve válkou zmítaném Jemenu s koronavirem zemřelo už 500 lidí. S odvoláním na své propočty to dnes…

V průmyslové zóně u Teheránu propukl požár

04.08.2020 12:05 V průmyslové zóně nedaleko íránského hlavního města Teheránu dnes propukl požár. Informovala o tom…

Boje v Sýrii: Při útoku Asadovy a ruské armády zahynulo 18 lidí

04.08.2020 07:18 V bojích v severozápadní Sýrii v pondělí přišlo o život 18 lidí. Exilová Syrská organizace pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama