Írán stále popravuje lidi za zločiny z doby nezletilosti, komisařka OSN protestuje

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes poukázala na Írán, kde během čtyř dní popravili dva delikventy odsouzené za činy, které spáchali v době nezletilosti. Írán patří podle zprávy Amnesty International (AI) k zemím, které vykonávají nejvíc poprav, loni jich provedl 251.

Trest smrti
doporučujeme

Šáján Saídpúr byl popraven 21. dubna ve věznici Sakkez v provincii Kurdistán. Trest smrti dostal za zločin, který spáchal před pěti lety, když mu bylo 17 let. V březnu se mu podařilo z věznice uprchnout ve skupině 80 vězňů, když tam vypukly nepokoje kvůli šíření koronaviru. Na začátku dubna byl ale Saídpúr na útěku dopaden. AI jeho popravu označila ze "krutost a čin pomsty".

Před Saídpúrem byl 18. dubna popraven Madžíd Esmáílzáde. Zatčen byl roku 2012 za vraždu, kterou údajně spáchal, když mu ještě nebylo 18 let.

"Mezinárodní zákon zcela zakazuje popravovat nezletilé delikventy. V Íránu tato praxe pokračuje navzdory intervenci a kontaktům komisariátu OSN," uvedla v prohlášení Bacheletová. Počínání íránských úřadů označila za "nelegální a trestuhodné".

Agentura AFP upozornila na třetí případ smrti delikventa. Podle jejích informací zemřel 2. dubna Dánjál Zejnolábdíní, který byl rovněž odsouzený za čin spáchaný v nezletilosti. K smrti ho ubila ostraha věznice, kam byl převezen s dalšími vězni, kteří se bouřili kvůli koronaviru a podmínkám ve své věznici.

V Íránu je dosud potvrzeno na 86.000 případů nákazy a skoro 5400 úmrtí. Úřady od února propustily dočasně 100.000 vězňů ve snaze zabránit šíření nákazy ve věznicích. O víkendu byl jejich pobyt na svobodě prodloužen do 20. května.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

VIDEO: V Turecku explodovala továrna na pyrotechniku. Dva mrtví, 73…

03.07.2020 14:19 Aktualizováno Při výbuchu v továrně na zábavní pyrotechniku na severu Turecka dnes přišli o život dva lidé a 73…

V Turecku začal proces s lidmi viněnými z vraždy Chášukdžího

03.07.2020 10:51 V nepřítomnosti obžalovaných dnes v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy…

Írán prý souhlasí s odškodněním cizinců za lednový pád letadla v Teheránu

02.07.2020 19:49 Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy