Írán: Svět nesmí zneužít utrpení Libanonu k politickým hrám

Mezinárodní společenství by spíš mělo Libanonu pomoci, než aby v zemi prosazovalo své zájmy. Podle agentury Reuters to při své dnešní návštěvě Bejrútu řekl íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf.

Muhammad Džavad Zaríf
doporučujeme

Hlavní město se více než týden potýká s následky exploze, pří níž přišlo o život nejméně 172 lidí a kolem 6000 bylo zraněno. V pondělí po víkendových protestech podala libanonská vláda demisi. Odhaduje se, že příčinou neštěstí v Bejrútu byl požár, jenž zapálil tuny výbušného dusičnanu amonného, který byl v přístavu nedbale uskladněn od roku 2013.

Írán podporuje mocné libanonské ozbrojené hnutí Hizballáh, které spolu se svými spojenci pomohlo sestavit odcházející vládu. Spojené státy označují Hizballáh za teroristickou organizaci.

Zaríf hovořil po setkání s libanonským prezidentem Michelem Aúnem, který předtím jednal s představiteli Francie. Ta spolu s dalšími západními státy vyzývá Libanon, aby posílil boj s korupcí a zavedl reformy, jež mu umožní získat finanční injekci a vypořádat se s hlubokou ekonomickou krizí.

"Mezinárodní snahy by se měly soustředit na pomoc Libanonu a ne mu něco vnucovat," uvedl Zaríf v projevu, který byl odvysílán v libanonské televizi. Dříve šéf íránské diplomacie prohlásil, že o budoucnosti by měli rozhodnout Libanonci a jejich političtí zástupci. "Není lidské zneužívat bolest a utrpení lidí k politickým cílům," uvedl Zaríf. Soukromé íránské společnosti jsou podle něj připraveny pomoci obnovit energetický sektor, který má být jednou z klíčových oblastí pro reformy, píše Reuters.

Libanonci protestovali proti politickým elitám, které viní z tíživé ekonomické situace, už před výbuchem, který 4. srpna zdevastoval velké části města a znemožnil návrat domů zhruba 300.000 lidí. Asi 30 lidí se podle agentury Reuters stále pohřešuje.

Americký podtajemník pro politické záležitosti David Hale a francouzská ministryně obrany Florence Parlyová dříve dnes zvlášť jednali s Aúnem. Parlyová vyzvala Libanon k sestavení vlády, která bude schopna "učinit odvážná rozhodnutí". Hale ve čtvrtek oznámil, že se do vyšetřování příčin výbuchu zapojí také americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Vyzval také ke skoncování " s nefunkčními vládami a prázdnými sliby".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otevírá se cesta k míru na Blízkém východě? Politolog krotí optimismus

23.09.2020 00:01 NÁZOR - Mnozí komentátoři oprávněně vítají mírovou dohodu mezi Spojenými arabskými emiráty,…

Smrt černocha Floyda připomíná zkušenost Íránu s USA, řekl Rúhání

22.09.2020 20:29 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN přirovnal smrt černocha…

USA chtějí prodat Emirátům "neviditelné" stíhačky F-35, dohoda má být do…

22.09.2020 14:05 Spojené státy chtějí do prosince dohodnout text kontraktu o prodeji stíhacích letounů F-35 Spojeným…

V Adenu zkolaboval zdravotní systém, pro lidi s covidem vznikla polní…

22.09.2020 08:14 Červený kříž v jihojemenském Adenu otevřel polní nemocnici s kapacitou 60 lůžek. Určená je hlavně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama