Írán prodal ropu z tankeru Adrian Darya. Kam obří plavidlo směřuje?

Írán prodal ropu z tankeru Adrian Darya, jejž pět týdnů zadržoval Gibraltar kvůli podezření, že porušuje sankce Evropské unie a veze ropu do Sýrie. Uvedla to dnes vláda v Teheránu. Tanker, který se dříve jmenoval Grace l, gibraltarské úřady propustily 18. srpna a od té doby není jasné, kam plavidlo míří.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

íránský tanker Adrian Darya
doporučujeme

Původní zprávy hovořily o Řecku, pozdější o Turecku. USA s propuštěním tankeru nesouhlasí a oznámily, že mu zabrání dodat ropu do Sýrie. 

Tanker veze 2,1 milionu barelů suroviny. "Íránská islámská republika ropu z té lodě prodala a o tom, kam bude náklad dopraven, rozhodne její majitel," citovala dnes íránská agentura IRIB vládního mluvčího.

Z dnešních údajů společnosti Refinitiv Eikon vyplývá, že cílem tankeru už není Turecko, jak se uvádělo o víkendu. Nový cíl lodě znám není. Tanker je nyní západně od Kréty.

USA svůj požadavek na znovuzadržení lodě zdůvodňují tím, že zisk z prodeje budou mít íránské revoluční gardy, které jsou na americkém seznamu teroristických organizací.

Americká administrativa loni odstoupila od mezinárodní smlouvy o íránském jaderném programu a obnovila sankce proti Íránu. Jejím cílem je zabránit této zemi prodávat ropu a přinutit Teherán vyjednat novou a přísnější smlouvu.

Tento spor vyvolal napětí v oblasti ropné trasy v Perském zálivu, kde bylo v květnu a červnu poškozeno šest tankerů a Írán stále zadržuje tanker, který plul pod britskou vlajkou.

Televize PressTV dnes oznámila, že Írán vyslal do Adenského zálivu svůj nejmodernější torpédoborec s úkolem chránit íránské lodě. Na palubě má řízené střely dlouhého doletu.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spojené státy jsou odsouzeny k porážce? Politolog upozornil na závažný…

21.09.2019 00:01 NÁZOR - "Nepřítel se dostal ke slovu." Tato slova, která s oblibou užívají američtí vojenští…

Při atentátu v irácké Karbale zemřelo 12 lidí

20.09.2019 22:58 Nejméně 12 lidí dnes zahynulo při výbuchu minibusu poblíž šíitské svatyně v iráckém městě Karbalá,…

Twitter zrušil tisíce podezřelých účtů, zablokován je i poradce saúdského…

20.09.2019 13:32 Twitter zrušil 4258 účtů ze Spojených arabských emirátů, které prostřednictvím falešných jmen…

Írán hrozí otevřenou válkou

19.09.2019 18:24 Aktualizováno Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes uvedl, že jeho americký protějšek Mike Pompeo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama