Írán vyzval Británii, aby proces s Britkou v Íránu nepolitizovala

Írán dnes vyzval Británii, aby se vyvarovala politizace procesu s britsko-íránskou humanitární pracovnicí Nazanin Zaghariovou-Ratcliffeovou. Informovala o tom agentura Reuters.

Zaghariová-Ratcliffeová, které tento měsíc vypršel pětiletý trest za spiknutí proti íránskému režimu, se v neděli opět ocitla před íránským soudem, kde si vyslechla nové obvinění z protivládní propagandy. Podle jejího právníka by rozsudek mohl padnout příští týden.

"Nejlepším způsobem, jak pomoci takovým případům, je vyhnout se jejich politizaci," řekl na tiskové konferenci mluvčí íránské diplomacie Saíd Chatíbzádeh. "Doporučuji britské vládě, aby tento případ nechala projít soudním procesem," dodal.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab v neděli označil druhý proces se Zaghariovou-Ratcliffeovou za nepřijatelný s tím, že by dvaačtyřicetileté ženě měl být umožněn návrat za rodinou do Británie.

Projektová manažerka nadace Thomson Reuters Zaghariová-Ratcliffeová, která má vedle britského také íránské občanství, byla zatčena na teheránském letišti v dubnu 2016, když do Íránu s dcerou přiletěla za příbuznými. Odsouzena byla za spiknutí proti íránské vládě. Ona i její rodina obvinění odmítají.

Většinu pětiletého trestu si Zaghariová-Ratcliffeová odpykala v nechvalně známé věznici Evín. Propuštěna do domácího vězení byla loni v březnu, když Írán zachvátila epidemie koronaviru. Tento měsíc jí byl po dokončení trestu odebrán sledovací nákotník. Vzápětí však byla opět předvolána k soudu. Podle svého právníka je stíhaná za protisystémovou propagandu a za to, že se v roce 2009 zúčastnila demonstrace před íránským velvyslanectvím v Londýně.

Za návrat britské občanky do Británie se zasazuje i britský premiér Boris Johnson. Minulou středu o této kauze a také o případech dalších osob s britským a íránským občanstvím zadržovaných v Íránu telefonicky jednal s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. Podle íránských médií Rúhání vyzval Johnsona, aby Británie splatila Íránu historický dluh ve výši 400 milionů liber (12,3 miliardy Kč). Írán tvrdí, že Británii v době vlády šáha Rezy Pahlavího zaplatil za tanky Chieftain miliony liber, avšak tanky dodány nebyly.

Související

Více souvisejících

Írán Velká Británie Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová Dominic Raab

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy