Írán znovu popřel sestřelení boeingu, chystá se otevřít černé skříňky

Černé skříňky s údaji o letu ukrajinského letounu, který se ve středu zřítil u teheránského letiště, budou otevřeny dnes, uvedla íránská agentura IRNA bez dalších podrobností. Informace ze záznamníků jsou podle Teheránu klíčové pro objasnění příčin katastrofy. Írán dnes znovu kategoricky popřel tvrzení některých západních států, že ukrajinský stroj sestřelila íránská raketa či rakety.

Ilustrační foto
doporučujeme

Zřícení letounu nepřežil žádný ze 176 lidí na palubě, hlavně Íránců a Kanaďanů, jakož i občanů Ukrajiny, Švédska, Afghánistánu a Británie.

Podle americké televize CBS jsou američtí představitelé přesvědčeni, že ukrajinský letoun sestřelil Írán, jen pár hodin po íránském raketovém útoku na americké síly v Iráku. Zpravodajské služby podle CBS zachytily signál o zapnutí radaru íránské protivzdušné obrany a americké družice odhalily odpálení dvou protiletadlových raket ze země krátce před zřícením letadla.

O možnosti sestřelení letounu Íránci hovořili již ve čtvrtek kanadský a britský premiér Justin Trudeau a Boris Johnson. Na internetu se objevila i videa na podporu tohoto tvrzení, ale jejich pravost lze těžko ověřit, poznamenala agentura AFP.

"Jedna věc je jistá, toto letadlo raketa nezasáhla," prohlásil na dnešní tiskové konferenci v Teheránu šéf íránské organizace pro civilní letectví (CAO) Alí Ábedzádeh. "Viděli jsme jistá videa. Potvrzujeme, že letoun hořel asi 60 až 70 vteřin. Ale tvrdit, že byl něčím zasažen, by z vědeckého hlediska nebylo správné," dodal podle AFP.

Ábedzádeh zdůraznil, že "naprosto klíčové" pro vyšetřování jsou údaje z černých skříněk a že veškerá prohlášení poskytnutá před rozšifrováním údajů z těchto palubních záznamníků nepředstavují "odborný názor".

Na tiskové konferenci také zaznělo, že získání údajů z černých skříněk, z nichž jedna zaznamenává údaje o letu a druhá hovory v pilotní kabině, potrvá jeden až dva měsíce. Samo vyšetřování by mohlo trvat rok či dva.

Schopností analyzovat černé skříňky disponuje jen několik zemí světa, jako jsou Spojené státy, ale také Německo či Francie, dodala AFP.

Francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA) oznámil, že stanovil svého zástupce, aby se zúčastnil vyšetřování.

Středeční pád ukrajinského letadla byl nejhorší katastrofou civilního letectví v Íránu od roku 1988, kdy Američané omylem sestřelili íránský airbus s 290 oběťmi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama