Írán ztrojnásobil zásoby obohaceného uranu, tvrdí agentura MAAE

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dnes oznámila, že Írán v uplynulých třech měsících téměř ztrojnásobil své zásoby obohaceného uranu a nyní má více než tunu tohoto materiálu, čímž porušuje mezinárodní jadernou dohodu z roku 2015. Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád navštívil centrumvý zkumné zařízení v Natanzu zařízení, které slouží na obohacování uranu.
doporučujeme

MAAE v důvěrné zprávě členským zemím uvedla, že Írán měl 19. února 1020,9 kilogramu zásob obohaceného uranu, zatímco loni 3. listopadu jen 372,3 kilogramu. Na kolik procent byl uran obohacen, není jasné.

Írán podle MAAE zároveň odmítl inspektorům zpřístupnit dvě nenahlášená místa a poskytnout informace o tom, k jakým účelům byla využívána. Agentura v této souvislosti nabyla podezření, že místa mohla být využívána k uložení jaderného materiálu či k jiným jaderným účelům. Írán podle MAAE obvinění odmítl a nechce o záležitosti dále jednat.

Írán uzavřel v roce 2015 se Spojenými státy, Německem, Británií, Francií, Ruskem a Čínou dohodu, v níž se zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Americký prezident Donald Trump dohodu dlouhodobě kritizoval s tím, že se nevztahuje na íránský balistický program. V roce 2018 oznámil, že USA od úmluvy odstupují.

Následně Washington začal zavádět proti islámské republice sankce a loni Írán začal části dohody vypovídat. Zároveň ale Teherán evropské signatáře vyzval, aby se snažili dohodu zachovat a Írán ochránit před dopadem amerických sankcí. Írán trvá na tom, že jeho jaderný program je jen pro civilní účely.

Podle jaderné dohody z roku 2015 si Írán může ponechávat zásobu nejvíce 130 tun těžké vody a 300 kilogramů nízko obohaceného uranu, přičemž v minulosti měl Teherán této látky 10.000 kilogramů. Obohacení uranu zároveň nesmí přesáhnout 3,67 procenta, což postačuje k jeho použití jako paliva v jaderné elektrárně. Uran, který se využívá k výrobě jaderných zbraní, musí být obohacen zhruba na 90 procent.

Teherán v uplynulém roce postupně přestal plnit některé podmínky dohody a začátkem ledna v reakci na zabití svého generála Kásema Solejmáního Američany oznámil, že se již nebude řídit stanovenými limity pro obohacování uranu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Íránu stoupl počet nakažených o více než 3000

28.03.2020 12:14 V Íránu za posledních 24 hodin přibylo 3076 potvrzených případů nákazy koronavirem, počet úmrtí se…

Erdogan vyzval Turky k dobrovolné karanténě

27.03.2020 21:35 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes kvůli šíření nákazy koronavirem vyzval obyvatele…

Íránští vědci vyvíjejí centrifugy nové generace. Průlom v jaderném…

27.03.2020 15:56 Íránská agentura pro atomovou energii vyvinula a začala vyrábět centrifugy nové generace na…

Izrael zapojí do "války" s koronavirem i 500 vojáků

27.03.2020 10:29 Izrael nasadí armádu, aby spolu s policisty bránila šíření koronaviru. V zemi je nyní 3035…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama