Íránce rozlítilo skokové zdražení benzínu, v zemi se šíří protesty

V íránských městech dnes druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen benzinu. Vláda v pátek nečekaně oznámila nárůst ceny o 50 procent a omezila měsíční spotřebu majitelům soukromých aut. Získané peníze navíc nejsou určeny podle vlády do státní pokladny, ale budou rozděleny chudým rodinám. Írán dosud ceny benzinu bohatě dotoval, od loňska ale jeho ekonomika trpí obnovenými americkými sankcemi. Podle odhadů se její výkonnost letos sníží o devět procent.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Demonstrace v Íránu
doporučujeme

Íránci vyšli do ulic mnoha měst už v pátek a dnes demonstrace pokračovaly. Agentura IRNA oznámila, že největší protest se konal v Sírdžánu v provincii Kermán. I když policie měla povoleno střílet pouze do vzduchu, jeden člověk tam přišel o život a několik civilistů bylo zraněno.

Dnes se protesty rozšířily do dalších měst. IRNA informovala, že někteří řidiči vypnuli motory svých aut uprostřed silnic, a zablokovali tak provoz.

Prezident Hasan Rúhání se pokusil snížit dotace cen benzinu už loni v prosinci, ale parlament, ovlivněný tehdejšími protesty proti úsporným opatřením, rozhodnutí zablokoval.

V pátek vláda ohlásila zvýšení cen benzinu o polovinu z 10.000 na 15.000 ríjálů (na necelé tři koruny). Soukromníci ale za tuto cenu mohou měsíčně koupit jenom 60 litrů benzinu a každý litr navíc je pak přijde v přepočtu na 5,6 koruny. Vzhledem k dosavadním dotacím má Írán vysokou spotřebu pohonných hmot - v zemi s 80 miliony obyvatel se denně projede 90 milionů litrů benzinu.

V chudobě v Íránu žije podle Rúháního 75 procent Íránců. Nové ceny benzinu mají zemi přinést ročně 300.000 miliard ríjálů (58,9 miliard korun) a rozděleny budou mezi 60 milionů obyvatel s nízkými příjmy.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nálože v autech zabily v Sýrii dva civilisty

05.12.2019 19:33 Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že exploze nálože umístěné v automobilu dnes v Tureckem…

USA mají vlastní odhad počtu obětí protestů v Íránu. Je násobně vyšší

05.12.2019 18:35 Americký zmocněnec pro Írán Brian Hook dnes uvedl, že íránské pořádkové síly možná zabily více než…

Írán hodlá pokračovat v balistickém programu. Začne OSN jednat?

05.12.2019 17:34 Írán je odhodlán pokračovat ve svém kontroverzním balistickém programu. Teherán to písemně oznámil…

Krvavé protesty v Bagdádu: 15 lidí utrpělo bodná zranění

05.12.2019 17:26 Při protivládních protestech v Iráku dnes utrpělo nejméně 15 lidí bodná zranění. Násilí propuklo,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama