Íránci kvůli koronaviru pijí alkohol, 300 jich zemřelo na otravu. Rodiče dali metanol dítěti

V Íránu zemřelo po požití metanolu 300 lidí a kolem 1000 lidí se jím přiotrávilo. Oznámila to íránská média a jako příklad uvedla pětiletého chlapce, jemuž rodiče podali metanol ve snaze ochránit ho před koronavirem. Chlapec oslepl a leží na jednotce intenzivní péče. V Íránu je více než 29.000 potvrzených případů koronaviru a na nemoc COVID-19 tam zemřelo přes 2200 lidí.

Alkohol, ilustrační foto
doporučujeme

Stejně jako v jiných muslimských zemích je v Íránu konzumace alkoholu zakázána. Lidé se tam často dostanou jenom k podomácku vyrobeným náhražkám.

Teď, v době koronaviru, se na sociálních sítích šíří informace o domácí ochraně proti nákaze. Mnoho lidí nemá v úřady důvěru a nevěří ani oficiálním údajům o nakažených a mrtvých. "Jestli budou nadále tohle (metanol) pít, bude otrávených lidí ještě víc," sdělil toxikolog z Osla Erik Hovda, jehož citovala agentura AP.

Fáma o ochranném účinku alkoholu se na sociálních sítích v Íránu odvíjí od bulvární zprávy, podle níž se britský učitel a další lidé nakažení koronavirem sami vyléčili konzumací whisky a medu. Mnoho Íránců nabylo dojmu, že vysokoprocentní alkohol dokáže virus v těle zničit.

Několik desítek nemocných, kteří museli být kvůli konzumaci metanolu hospitalizováni, je nyní hlášeno z provincie Chúzestán, z měst Šíráz, Karadž, Kermánšáh a Jazd.

Íránští výrobci jedovatého a bezbarvého metanolu musí do látky povinně přimíchávat barvivo, aby jej odlišili od poživatelného etanolu. Ten lze používat k čištění ran a je součástí alkoholických nápojů. Jeho výroba je ale v Íránu nelegální. Ti, kdo se zabývají domáckou výrobou alkoholu, se snaží zbavit metanol zabarvení přidáváním čistidel. Tekutinu pak vydávají za poživatelný alkohol. Přítomnost metanolu nelze odhalit čichem ani chutí. Poškozuje orgány i mozek, k symptomům patří bolesti v oblasti hrudníku, zvracení, zrychlené a prohloubené dýchání, oslepnutí i koma.

"Šíří se pověsti, že alkohol dokáže vyčistit a ochránit trávicí systém. To je naprostý omyl," sdělil doktor Džavád Amíní Samán z Kermánšáhu, kde byly kvůli požití metanolu hospitalizovány desítky lidí.

Írán měl případy otravy metanolem i před epidemií koronaviru - jenom v září a říjnu 2018 se tam otrávilo 768 lidí a zemřelo téměř 80.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama